Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK-based Poles call for revolt against having to apply for settled status

UK-based Poles call for revolt against having to apply for settled status
Wawrzyniak, który pracuje w Wielkiej Brytanii od 15 lat i otworzył tu kilka własnych restauracji, początkowo wspierał Brexit. (Fot. The Guardian/screenshot)
A Polish chef who has worked with Mary Berry and Jamie Oliver is leading a revolt by UK-based Poles against the Home Office's requirement that EU citizens apply for settled status as part of Brexit.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Już ponad 14 tys. podpisów znalazło się pod petycją utworzoną przez Damiana Wawrzyniaka na stronie internetowej brytyjskiego rządu. Szef kuchni, który pracował m.in. z Mary Berry i Jamiem Oliverem, domaga się zmiany brzmienia procesu ubiegania się o status osoby osiedlonej - z "aplikacji" na "rejestrację".

"Kiedy program zaczął funkcjonować, powiedziałem sobie: Jestem tu od 15 lat, pracuję, prowadzę firmy i zatrudniam ludzi, więc dlaczego miałbym ubiegać się o pobyt we własnym domu? "- zauważa właściciel m.in. restauracji House of Feasts na obrzeżach Peterborough.

Wawrzyniak, który pracuje w Wielkiej Brytanii od 15 lat i otworzył tu kilka własnych restauracji, początkowo wspierał Brexit "z perspektywy szefa kuchni". Myślał, że dzięki temu sektor gastronomiczny będzie miał lepszy dostęp do lokalnych produktów. Z czasem zmienił zdanie, twierdząc, że odmówi ubiegania się o mieszkanie w kraju, który nazywa domem. 

"Teraz uważam, że nie było warto (wspierać Brexit - przyp. red.). Jeśli nie złożyłbym wniosku o settled status, stałbym się nielegalnym imigrantem i zostałbym pozbawiony moich praw do kont bankowych lub statusu rezydenta" - przyznał w rozmowie z "The Guardian".

"Moje dzieci urodziły się w Wielkiej Brytanii i chodzą do brytyjskich szkół, ale muszą również złożyć podanie. W restauracji gościłem też Polkę, która przybyła na Wypsy tuż po wojnie. Jej córka urodziła się tutaj i mieszka od 30 lat, ale ona również musi złożyć wniosek" - opowiada Wawrzyniak.

Ponad 600 tys. obywateli UE złożyło już wniosek o status osoby osiedlonej, który służy do zabezpieczenia ich praw po Brexicie - wynika z danych brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z początku maja. Wciąż jednak w tej grupie jest bardzo mało Polaków.

Jeśli dojdzie do porozumienia Londynu z Brukselą w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty, obywatele UE mają czas do czerwca 2021 roku na zarejestrowanie się w nowym systemie. W razie Brexitu bez umowy czas ten skróciłby się do końca grudnia 2020 roku. Rejestracja jest bezpłatna.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement