Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK łagodzi rozwiązania ws. dostępu do swojego rynku przewozów drogowych

UK łagodzi rozwiązania ws. dostępu do swojego rynku przewozów drogowych
Przewoźnicy z UE mają nadal możliwość wykonywania dwóch przewozów kabotażowych na terenie UK w ciągu siedmiu dni, po dostarczeniu ładunku w ruchu międzynarodowym. (Fot. Getty Images)
Do 31 marca br. przewoźników z UE, w tym z Polski, obowiązują łagodniejsze rozwiązania ws. dostępu do rynku przewozów drogowych w Wielkiej Brytanii. Takie podejście zmniejszy negatywne skutki nowych przepisów dla polskich przewoźników - ocenił szef polskiego Ministertswa Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Reklama
Reklama

Zdaniem ministra infrastruktury, pozwoli to polskim przewoźnikom m.in. wywiązać się z zawartych wcześniej umów długoterminowych. "Takie podejście zmniejszy negatywne skutki nowych przepisów dla polskich przewoźników drogowych" – ocenił, cytowany w komunikacie, Andrzej Adamczyk.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber dodał, że to przykład m.in. dobrej współpracy z władzami Wielkiej Brytanii. "Wyniki interwencji ministerstwa wpłyną pozytywnie na możliwość zachowania ciągłości łańcucha dostaw towarów i niewątpliwie zapewnią ochronę interesów rodzimych przewoźników drogowych. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej" - zaznaczył.

Jak wskazał resort, powołując się na informacje Ministerstwa Transportu Wielkiej Brytanii, do 31 marca 2023 r. DVSA (Driver & Vehicle Standards Agency) nie będzie stosować sankcji, w tym nakładać kar pieniężnych. "Służby kontrolne będą stosować jedynie pouczenia (ustne lub pisemne) w zakresie naruszenia obowiązujących od 24 grudnia 2022 r. nowych regulacji przez przewoźników drogowych z Unii Europejskiej, w tym z Polski" - poinformowało MI.

Chodzi o:

  • zakaz wykonywania przez przewoźników z UE jednej operacji przewozu kabotażowego po wjeździe bez ładunku do Wlk. Brytanii (przewoźnicy z UE mają nadal możliwość wykonywania dwóch przewozów kabotażowych na terenie UK w ciągu siedmiu dni, po dostarczeniu ładunku w ruchu międzynarodowym);
  • zakaz wykonywania operacji transportu kombinowanego (niektórych rodzajów transportu intermodalnego, w którym towary są przewożone w tej samej jednostce ładunkowej lub pojeździe przy użyciu dwóch lub więcej rodzajów transportu) w Wlk. Brytanii przez przewoźników unijnych;
  • możliwość przewozów między Wlk. Brytanią a krajami trzecimi przez przewoźników z UE jedynie na podstawie zezwoleń EKMT.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama