Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK wzywa Izrael do zaprzestania "szkodliwego" osadnictwa

UK wzywa Izrael do zaprzestania "szkodliwego" osadnictwa
Tel Awiw kontynuuje budowę osiedli mieszkaniowych na budzących kontrowersje terenach. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania wezwała Izrael do zaprzestania 'szkodliwej' ekspansji na terenach palestyńskich. Zdaniem Londynu, budowanie izraelskich osiedli na ziemiach Autonomii Palestyńskiej jest nielegalne z mocy prawa międzynarodowego.
Reklama
Reklama

"Stanowisko Wielkiej Brytanii w sprawie osiedli jest jasne" - oświadczyło brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. "W świetle prawa międzynarodowego są one nielegalne, stanowią przeszkodę dla pokoju i zagrażają opcji rozwiązania konfliktu poprzez utworzenie dwóch państwa. Wzywamy Izrael do zaprzestania szkodliwej ekspansji osadnictwa" - wskazało.

Oświadczenie Wielkiej Brytanii jest przeciwne do stanowiska USA w tej sprawie. Waszyngton w poniedziałek stwierdził, że "zakładanie izraelskich cywilnych osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu nie jest samo w sobie sprzeczne z prawem międzynarodowym".

W reakcji na amerykańską deklarację, biuro Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNHCHR) uznało zakładanie izraelskich osiedli na Zachodnim Brzegu za sprzeczne z prawem międzynarodowym. "Zmiana polityki jednego z państw nie zmienia istniejących praw międzynarodowych i ich interpretacji przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości i Radę Bezpieczeństwa" - wskazał rzecznik UNHCHR Rupert Colville.

Działania Izraela budzą międzynarodowy sprzeciw. (Fot. Getty Images)

Izrael zajął Zachodni Brzeg Jordanu, Strefę Gazy i wschodnią część Jerozolimy w wyniku wojny sześciodniowej w roku 1967. W 2005 roku Izraelczycy wycofali się ze Strefy Gazy, lecz setki tysięcy żydowskich osadników pozostają w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu. Sprzeciwiają się temu Palestyńczycy.

W ostatnich latach Tel Awiw buduje tam coraz więcej osiedli żydowskich, co wywołuje dodatkowe napięcia między Izraelem a Autonomią Palestyńską. Na terenach tych żyje 3 mln Palestyńczyków i ponad 600 000 Izraelczyków.

Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości uważa izraelskie osiedla za nielegalne. Argumentowane jest to często IV konwencją genewską, która zakazuje okupantowi na przemieszczanie swojej cywilnej ludności na terytorium okupowane

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama