Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Prawie wszystkie scenariusze Brexitu niekorzystne dla UK

Prawie wszystkie scenariusze Brexitu niekorzystne dla UK
Niemal każdy scenariusz Brexitu będzie oznaczał straty dla brytyjskiej gospodarki - ostrzegli dziś eksperci amerykańskiego ośrodka analitycznego Rand Corporation.
Reklama

Do sporządzenia raportu specjaliści wykorzystali model mierzenia zmian we wzroście PKB oraz inwestycji i handlu zagranicznego dla Zjednoczonego Królestwa, Unii Europejskiej oraz USA w 8 różnych scenariuszach.

Rand ustalił, że najlepszym wariantem po Brexicie byłoby podpisanie umowy trójstronnej z UE i USA. W tej wersji brytyjski PKB nawet by wzrósł – o około 2,2% w ciągu dekady. Na takim obrocie spraw skorzystałaby także Unia oraz Stany Zjednoczone. Jednak zdaniem Rand “w świetle aktualnych nastrojów politycznych po obu stronach Atlantyku taki scenariusz jest mało prawdopodobny”.

Każdy inny wariant zdarzeń przyniesie Wielkiej Brytanii straty. Tak zwany “twardy Brexit” - z zachowaniem prawa do swobodnego handlu z UE — przyniesie w ciągu 10 lat 1,9% spadek PKB. Podobna umowa z USA zaowocuje z kolei 2,5% obniżeniem wskaźnika ekonomicznego.

“Najlepszą opcją dla Zjednoczonego Królestwa byłoby wypracowanie jakiejś formy porozumienia o wolnym handlu i inwestycjach. W ten sposób zabezpieczone zostaną korzyści gospodarcze po obu stronach, a Wielka Brytania uwolni się od zasad UE, do czego dąży. Wspólnota jednak na pewno zadba w negocjacjach o to, by nie dać drugiej stronie zbyt wiele" — podsumowuje Charles Ries, autor raportu.

Tymczasem Theresa May oświadczyła, że dzięki piątkowemu porozumieniu w sprawie pierwszego etapu rozmów na temat Brexitu, towarzyszy jej "nowy optymizm".

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   12 grudnia 2017, 17:57

   wolność , niepodległość bezcenne ale co o tym pisać na portalu dla imigrantów zarobkowych zniewolinych dla paru funtów na godzinę

  • Jaras
   12 grudnia 2017, 18:11

   Prawa imigrantów zagwarantowane, więc trzeba czymś innym ludzi otumaniac dalej. Brawo.

  • Ben do Czytelnika Anoniha
   12 grudnia 2017, 18:18

   A po to pisac zeby tacy zdrajcy narodu Polskiego jak ty mogli wykorzystac swoj telefon kupiony za ciezko zarobione pieniadze na zmywaku

  • 1234
   12 grudnia 2017, 20:20

   Jaja to dopiero będą jak zaczną negocjować umowę handlowa. To czego oczekuje Tereska a co dostanie to dwie różne rzeczy. Teraz poszło gładko bo każdy miał w tym jakiś interes. Etap górski się zaczął i napewno jeszcze nie raz usłyszymy ze Angole mogą sie jeszcze wycofać ze wszystkiego. Negocjacje trwają

  • Kkd
   13 grudnia 2017, 12:38

   Im dluzej tu jestem tym bardziej rozumiem Brytyjczykow, ich mentalnosc, bardzo, bardzo inna niz Polaka. Polecam integracje, otwartosc, duze poklady tolerancji, rozmowy z roznymi mieszkancami Wielkiej Brytanii z roznych warstw spolecznych oraz regionow, ksiazki z rodziny socjologii np. Kate Fox "Watching the English" - ciezka, ale moga byc nawet lzejsze i smieszne "Very British problems". Generalnie mniej zawisci i czytania portsli z tania sensacja, a wiecej samorozwoju, ludzie.

  • THC
   13 grudnia 2017, 13:41

   @Kkd: bardzo dobrze mowisz. Tylko, ze problem jest taki, ze wiekszosc nie chce sie integrowac i zyje w konserwatywnych srodowiskach. Bardzo chetnie przeczytam ksiazke ktora polecasz. Szkoda, ze plebs nie umie czytac po angielsku, bo moze byli by bardziej otwarci i mniej konserwatywni i ksenofobiczni.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama