Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK w obliczu "drenażu mózgów". Naukowcy opuszczają UK w obawie przed utratą funduszy unijnych

UK w obliczu "drenażu mózgów". Naukowcy opuszczają UK w obawie przed utratą funduszy unijnych
Naukowcy chcą mieć pewność, że otrzymają fundusze na badania, ale w tej chwili w UK nie mogą na to liczyć... (Fot. Getty Images)
Zdaniem naukowców i inżynierów pozycja Wielkiej Brytanii jako światowego lidera w badaniach jest zagrożona z powodu 'znacznego drenażu mózgów', będącego wynikiem Brexitu. Najzdolniejsze talenty w branży przenoszą się za granicę, gdyż nie chcą tracić unijnych funduszy na prowadzone przez siebie badania - donosi Sky News.
Reklama
Reklama

Ze wględu niepewność co do przyszłości wsparcia badań i rozwoju po Brexicie  już 22 brytyjskich naukowców zdecydowało się w ostatnim czasie opuścić Wielką Brytanię. Ich zdaniem istnieje szereg wątpliwości związanych z tym, co zastąpi dotychczasowe finansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Wielka Brytania negocjowała umowę, aby pozostać w unijnym programie finansowania "Horyzont Europa" o wartości 84 miliardów funtów. Bruksela odmawia jednak wznowienia rozmów do czasu rozwiązania innych sporów związanych z Brexitem, takich jak protokół północnoirlandzki.

W przypadku niepowodzenia rząd zobowiązał się do wyrównania środków UE wszystkim naukowcom, którym przyznano już granty. Jednak ponieważ wiele istniejących programów badawczych obejmuje całą UE, dla niektórych badaczy ta obietnica nie jest wystarczająca.

"Nikt nie powiedział mi, że muszę odejść, ale to nie było przyjazne środowisko" – wyjaśnia Moritz Treeck, który kieruje zespołem badającym malarię w Francis Crick Institute w Londynie. "Nie chciałem brać na siebie niepewności związanej z warunkami tego tego grantu badawczego i pobytem w Wielkiej Brytanii. Oznacza to bowiem poważne konsekwencje dla wszystkich ludzi, których zatrudniam" - dodaje niemiecki naukowiec cytowany przez Sky News.

Wielu obiecujących badaczy zamierza kontynuować swą pracę na terenie UE. (Fot. Getty Images)

Jego zdaniem możliwości oferowane przez brytyjski sektor naukowy były "ogromne", ale teraz sytuacja wygląda inaczej.

"Im dłużej trwa ta niepewność, tym większe ryzyko odpływu najzdolniejszych naukowców za granicę" - przekonuje Julia King, przewodnicząca Komisji ds. Nauki i Technologii Izby Lordów, obawiając się "znaczących skutków dla brytyjskiej gospodarki" w perspektywie średnio- i długoterminowej.  

Ministerstwo ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej poinformowało w oświadczeniu, że "preferencją rządu Wielkiej Brytanii pozostaje stowarzyszenie z programami UE, ale nie możemy dłużej czekać na decyzję UE. Odnoszący sukcesy naukowcy nie muszą opuszczać Wielkiej Brytanii – gwarancja programu Horyzont Europa oznacza, że ​​kwalifikujący się wybrani kandydaci otrzymają pełną wartość  dofinansowania od goszczącej ich brytyjskiej instytucji".

Pod rządami Borisa Johnsona rząd zobowiązał się do podwojenia brytyjskich funduszy na badania do 24% PKB do 2025 roku. Niektórzy eksperci obawiają się jednak, że plany wydatkowe premier Liz Truss mogą skutkować cięciami finansowymi w niektórych sektorach ze względu na brak dalszych dopłat z kasy Unii Europejskiej.

Czytaj więcej:

Martin Lewis krytykuje operatorów telefonicznych w UK za "pobrexitowy roaming"

Liczba obywateli UE przybywających do UK spadła po Brexicie o 90 proc. 

Kontrole po Brexicie zmniejszają przepustowość londyńskiego terminalu Eurostar o jedną trzecią

Zarządca portu w Dover ostrzega podróżnych przed nowym systemem przekraczania granicy z UE

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama