Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK urges EU countries to ensure Britons living abroad can stay after Brexit

UK urges EU countries to ensure Britons living abroad can stay after Brexit
Hiszpania jest jednym z najlepiej przygotowanych państw UE, jeśli chodzi o zapewnienie praw obywatelom Wielkiej Brytanii po Brexicie. (Fot. Getty Images)
UK is urging all EU member states to accelerate the process to enable British nationals to secure their rights amid concern among campaigners that some countries have not yet even opened schemes for UK citizens.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Brytyjczycy mieszkający w UE muszą móc polegać na prawach, jakie daje im umowa o wystąpieniu, tak samo jak obywatele UE mieszkający w Wielkiej Brytanii" - oświadczył rzecznik brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

"Dlatego ponownie wzywamy kraje Unii do ochrony praw naszych obywateli poprzez szybsze wdrażanie programów osiedleńczych, przedłużenia okresów składania wniosków i jasnej komunikacji, tak jak zrobiła to Wielka Brytania dla obywateli UE w UK" - dodał.

Kilka tygodni temu Michael Gove, minister bez teki w gabinecie Borisa Johnsona, napisał w liście do KE, że podczas gdy Wielka Brytania dała obywatelom UE aż 27 miesięcy na ubieganie się o status osoby osiedlonej, niektóre państwa członkowskie wdrożyły jedynie "krótkie okna aplikacji, które mogą nie dać Brytyjczykom wystarczająco dużo czasu na zabezpieczenie swoich praw".

UE potwierdziła, że ​​13 krajów, w tym Francja, wybrało system "konstytutywny", podobny do tego w Wielkiej Brytanii, w którym obywatele muszą ubiegać się o status osoby osiedlonej.

Francja, która miała otworzyć proces składania wniosków 1 lipca, przesunęła go na październik. (Fot. Getty Images)

Pozostałe 14 państw członkowskich wybrało prostszy system "deklaratoryjny", który umożliwia obywatelom brytyjskim zarejestrowanie pobytu w celu wykazania prawa do dalszego życia, pracy lub nauki. Wśród krajów, które wybrały tę drugą opcję jest m.in. Hiszpania, gdzie mieszka około 400 tys. Brytyjczyków.

Sue Wilson z Bremain in Europe, organizacji reprezentującej Brytyjczyków w Hiszpanii, pochwaliła hiszpański rząd za wybór "programu, pozwalającego na zagwarantowanie praw bez wniosku o status osiedleńczy". "Jesteśmy wdzięczni władzom hiszpańskim za uczynienie tego procesu tak prostym, bezproblemowym i bezbolesnym, jak to tylko możliwe" - podkreśliła działaczka.

Ocenia się, że Hiszpania jest jednym z najlepiej przygotowanych państw UE, jeśli chodzi o zapewnienie praw obywatelom Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Z kolei Francja, która miała otworzyć proces składania wniosków 1 lipca, przesunęła go na październik z powodu Covid-19. W związku z tym - jak ocenia "Guardian" - będzie narastać presja na kraje, by przedłużyć terminy składania wniosków po 30 czerwca przyszłego roku, aby sprostać wyzwaniom spowodowanym przez pandemię.

Czytaj więcej:

Obywatele UE z Walii "nie czują się mile widziani" po Brexicie

Od 2021 r. uciążliwe zmiany dla Brytyjczyków, którzy podróżują do UE

Settled status w UK: Polacy rekordzistami wśród wnioskodawców

Brexit: Brytyjczykom odmawia się rozmów kwalifikacyjnych w UE

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement