Menu

UK przywraca kwarantannę dla podróżnych z kolejnych krajów

UK przywraca kwarantannę dla podróżnych z kolejnych krajów
Wielka Brytania zamyka się m.in. na Belgię i Bahamy. (Fot. Getty Images)
Wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii z Belgii, Andory i Bahamów muszą się poddać 14-dniowej kwarantannie, z tego obowiązku zostaną natomiast zwolnieni podróżni z Malezji i Brunei - ogłosił wczoraj wieczorem brytyjski minister transportu Grant Shapps.
Reklama

Zmiany zasad kwarantanny dotyczące Belgii, Andory i Bahamów wejdą w życie jutro o godz. 4:00 rano, z wyjątkiem Walii, gdzie ten obowiązek wprowadzony został już dziś o północy; zaś zmiany dotyczące Malezji i Brunei wejdą we wtorek 11 sierpnia, z wyjątkiem Walii, gdzie również stało się to już dziś o północy.

Jak wyjaśnił brytyjski rząd, od połowy lipca w Belgii nastąpił czterokrotny wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, w Andorze - pięciokrotny, zaś na Bahamach wskaźnik ten zwiększył się z 3,1 do 78,6. Jednocześnie brytyjskie MSZ uaktualniło swoje zalecenia podróżne i obecnie odradza wyjazdy do tych trzech państw, o ile nie są one absolutnie niezbędne.

Podróżni z Malezji i Brunei będą zwolnieni z kwarantanny, o ile w ciągu 14 dni przed przyjazdem nie byli w żadnym państwie spoza listy tych, z których przyjazd łączy się z obowiązkiem jej odbycia. Oba państwa już wcześniej zostały zdjęte z listy tych, do których wyjazdy są odradzane.

Wprowadzenie obowiązku kwarantanny dla podróżnych z Belgii nie jest zaskoczeniem, bo brytyjski rząd kilka razy w ostatnich dniach powtarzał, że nie zawaha się podjąć szybkich decyzji, jeśli w jakimś kraju będzie widoczny gwałtowny wzrost zakażeń, a Belgia najczęściej pojawiała się w medialnych spekulacjach.

W Belgii wskaźnik nowych zakażeń wynosi obecnie 49,2 na 100 tys. mieszkańców, czyli ponad trzy razy więcej niż w Wielkiej Brytanii (14,3) i prawie dwa razy więcej niż w Hiszpanii w czasie, gdy pod koniec lipca brytyjskie władze przywróciły obowiązek kwarantanny dla przyjazdów z tego kraju (27,4).

Belgię co roku odwiedza ok. 1,8 mln Brytyjczyków, Andorę - 150 tys., zaś na Bahamy w 2018 roku udało się 36 tys. obywateli brytyjskich.

W Anglii, Walii i Irlandii Północnej za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara w wysokości 1 000 funtów, a w Szkocji - 480.

Czytaj więcej:

UK przywraca 14-dniową kwarantannę dla przyjeżdżających z Hiszpanii

UK przywraca 14-dniową kwarantannę dla przyjeżdżających z Luksemburga

Sondaż: Koronawirusowe restrykcje odstraszają europejskich turystów

Zakaz podróżowania do Hiszpanii "ma niewiele wspólnego ze zdrowiem, a wiele z Brexitem"

Rząd UK krytykowany za spóźnione wprowadzenie kwarantanny

  Komentarze
  • Andre
   7 sierpnia, 10:46

   Pstologia co ma kase z patologicznego wyzysku koloni i dlatego sie wszyscy licza i nasladuja patolo.

  • Martyna
   7 sierpnia, 11:09

   Czy waszym zdaniem przywrócą kwarantannę dla przyjeżdzających z Polski ? jestem w kraju na urlopie do 16.08 i zaczynam się martwić

  • Piotr
   7 sierpnia, 11:22

   Czy wracając z Polski do UK (przez Belgię) obowiązuje mnie kwarantanna?

  • Wakacyjny
   7 sierpnia, 11:34

   Wracając z Polski przez Belgie mam nadzieje ze nie wlepią nam kwaratanny...

  • Antek
   7 sierpnia, 12:46

   Przejeżdżanie „Tranzytem” nie wymusza kwarantanny

  • 538
   7 sierpnia, 12:54

   No to trzeba jechac przez luxemburg

  • P1
   7 sierpnia, 13:43

   Wracając z Belgi obowiązuje kwarantanna 14 dni,przejeżdżając przez nią nawet bez postoju wracamy z tego kraju wjeżdżając do kolejnego....A więc?

  • Tom
   7 sierpnia, 13:48

   lepiej ominąć Belgię. Jechac z Polski przez Niemcy na Frankfurt, z Niemiec do Luxemburga, z Luxemburga do Francji. Jechac przez Francje na prom. Jadąc przez Belgię mogą to potraktować, ze było się w Belgii nawet nie ma jak udownic, ze sie nie zatrzymywało.

  • Piotr
   7 sierpnia, 21:47

   Jak mi udowodnią że jadę przez Belgię czy przez Luxemburg?

  • Janusz
   8 sierpnia, 07:49

   Polacy, jak zwykle najmądrzejsi. Wszyscy, którzy przyjeżdżają z Luksemburga mają kwarantannę. Robicie to po złości? Najlepsza rada to LATAĆ ! Szybciej i taniej.

  • Karol
   8 sierpnia, 12:24

   Czyli lepiej nie jechac przez Belgie?czy ktos przejezdzal tranzytem i moze powiedziec czy musi odbyc kwarantanne czy nie?

  • Margaretka
   9 sierpnia, 14:01

   1/2 godziny temu zjechalismy z promu. Wracamy z Holandii, żadna kwarantanna nas nie obowiązuje

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama