Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK nie wpuści obywateli UE z kryminalną przeszłością. "Zagrażają naszemu stylowi życia"

UK nie wpuści obywateli UE z kryminalną przeszłością. "Zagrażają naszemu stylowi życia"
Wielka Brytania wdraża nowe, surowe prawo imigracyjne. (Fot. Getty Images)
Po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie, obywatele państw Unii Europejskiej mający przeszłość kryminalną nie będą mogli wjechać do Wielkiej Brytanii - zapowiedział dziś brytyjski rząd. Szefowa Home Office - Priti Patel - nazwała ich 'zagrożeniem dla stylu życia'. Zmiany obejmą również osoby, które posiadają już tzw. status osoby osiedlonej.
Reklama
Reklama

Zakaz będzie dotyczył osób, które mają na koncie przynajmniej rok więzienia, ale może być zastosowany także wobec osób z krótszymi wyrokami. W ten sposób ujednolicone zostaną przepisy dla obywateli UE i państw trzecich.

Zgodnie z unijnymi zasadami swobodnego przepływu osób - którym Wielka Brytania podlega do końca tego roku, gdy upłynie okres przejściowy po Brexicie - obywatel UE z kryminalną przeszłością może nie zostać wpuszczony do tego kraju tylko wtedy, gdy brytyjskie władze wykażą, że stanowi on rzeczywiste, aktualne i wystarczająco poważne zagrożenie dla interesów społeczeństwa.

"Zbyt długo przepisy UE zmuszały nas do wpuszczania na nasze ulice niebezpiecznych zagranicznych przestępców, którzy nadużywają naszych wartości i zagrażają naszemu sposobowi życia. Wielka Brytania będzie bezpieczniejsza dzięki bardziej rygorystycznym i sprawiedliwym kontrolom granicznym, w ramach których zagraniczni przestępcy bez względu na narodowość będą podlegać tym samym przepisom" - oświadczyła minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Prawo do wjazdu utracą również posiadacze tzw. settled status, jeśli popełnią przestępstwo po 1 stycznia 2021 r. (Fot. Getty Images)

Zgodnie z przedstawionymi przez nią rozwiązaniami przestępcy, którzy zostali skazani na co najmniej rok więzienia, nie będą mogli wjechać do Wielkiej Brytanii. Władze będą mogły nie wpuścić także osób, które mają na koncie krótsze wyroki, osób, które popełniły jakiekolwiek przestępstwo i po raz pierwszy chcą wjechać do Wielkiej Brytanii oraz tych, które nie zostały skazane, ale jeśli ich obecność nie sprzyja dobru publicznemu, ale w tych wszystkich przypadkach decyzje będą rozpatrywane indywidualnie.

Wszystkie te sytuacje będą się w takim samym stopniu odnosić do obywateli UE, jak i państw trzecich i nie będzie miało znaczenie miejsce popełnienia przestępstwa. Wyjątkiem będą jedynie ci obywatele UE, którzy uzyskali status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii.

Jeśli jednak osoba z tzw. settled status po 1 stycznia 2021 r. popełni przestępstwo skutkujące wyrokiem powyżej roku więzienia, niezależnie od miejsca popełnienia, ten status będzie mógł być jej odebrany.

Media zwracają uwagę, że nowe przepisy będą mogły być wykorzystywane do deportacji obywateli UE, którzy są bezdomni i odmawiają przyjęcia pomocy władz w postaci zakwaterowania, albo tych, którzy zajmują się natarczywym żebraniem.

Czytaj więcej:

Obywatele UE w UK bez szans na brytyjski paszport? Nowy przepis Home Office

Home Office zapowiada naprawę "zepsutego" systemu azylowego

Brytyjskie banki będą zamykać konta rezydentom UE

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama