Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK jest jednym z najbardziej wyeksploatowanych przyrodniczo państw na świecie

UK jest jednym z najbardziej wyeksploatowanych przyrodniczo państw na świecie
Aktywiści podkreślają, że przyroda musi się odradzać na całym obszarze kraju, nie tylko w rezerwatach. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania jest jednym z najbardziej zubożałych przyrodniczo krajów na świecie, gdzie pozostała mniej więcej połowa różnorodności biologicznej – informuje serwis itv.com.
Reklama
Reklama

Zdaniem naukowców, kraj może nie mieć wystarczającej bioróżnorodności - różnorodności gatunków roślin i zwierząt - aby zapobiec ekologicznej recesji.

Według Muzeum Historii Naturalnej, w kraju zachowało się zaledwie 53 proc. bioróżnorodności, czyli znacznie poniżej średniej światowej wynoszącej 75 proc.

Obie liczby są poniżej poziomu 90 proc., który - jak podkreślają eksperci - jest niezbędny, aby zapobiec grożącej światu "recesji ekologicznej". Może ona doprowadzić w przyszłości do sytuacji, w której ekosystemy nie będą miały wystarczającej różnorodności biologicznej, aby dobrze funkcjonować, co doprowadzi do klęsk nieurodzaju i plag, które mogą spowodować niedobory żywności, energii i surowców.

"Znaczna część świata straciła dużą część swojej naturalnej bioróżnorodności" - twierdzi dr Adriana De Palma z Muzeum Historii Naturalnej.

W Wielkiej Brytanii pozostało tylko 53 proc. bioróżnorodności, a gatunki takie jak wiewiórka ruda są zagrożone wyginięciem. (Fot. Getty Images)

Naukowcy z muzeum opracowali wskaźnik nienaruszalności różnorodności biologicznej (BII), który pozwala określić procent przyrody, która zachowała się na danym obszarze. Wskaźnik BII dla Wielkiej Brytanii, wynoszący 53 proc., znajduje się w ostatniej dziesiątce krajów świata i na ostatnim miejscu wśród państw grupy G7.

"Wiele szkód wyrządzonych naturze jest związanych z rewolucją przemysłową" - zwraca uwagę profesor Andy Purvis z działu nauk przyrodniczych Muzeum Historii Naturalnej.

Tymczasem dr De Palma twierdzi, że pomimo nieznacznego wzrostu zasobów wysokiej jakości naturalnej roślinności, która wspiera rodzime gatunki, korzyści te zostały zniwelowane przez ekspansję pól uprawnych i obszarów miejskich oraz wzrost populacji.

Dzisiaj kończy się 5-dniowe spotkanie światowych liderów na konferencji ONZ w sprawie różnorodności biologicznej (COP15). Konferencja, której gospodarzem są Chiny, odbywała sie online, a kolejne spotkanie odbędzie się na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku w mieście Kunming.

Przywódcy będą starali się uzgodnić nowe cele na najbliższe 10 lat. Żaden z ostatnich światowych celów dotyczących ochrony dzikiej przyrody, które zostały ustalone w Aichi w Japonii w 2010 roku, nie został osiągnięty.

Czytaj więcej:

Pszczoły i zapylacze zagrożone na całym świecie, w tym w Europie Zachodniej

Bukowe lasy Bieszczad trafiły na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO

Hiszpańska gmina ma najczystsze niebo w kraju po przejściu na energię odnawialną

Bobry wracają do środowiska naturalnego w UK

Raport: Około jedna trzecia gatunków drzew na świecie zagrożona wyginięciem

Tamiza pełna życia dzięki rozwijającej się populacji fok

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama