Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

UK i Irlandia: Nadchodzi najzimniejszy tydzień od 5 lat

UK i Irlandia: Nadchodzi najzimniejszy tydzień od 5 lat
Na Wyspach Brytyjskich od przyszłego tygodnia będzie wyjątkowo zimno... (Fot. Getty Images)
Nad Wyspy Brytyjskie nadciąga znad Skandynawii i Europy Wschodniej kolejna fala mrozu. Synoptycy ostrzegają przed jednym z najzimniejszych tygodni od 5 lat.
Reklama

Zdaniem meteorologów, cały przyszły tydzień i część kolejnego będą wyjątkowo zimne. Przyczyną surowej aury jest zjawisko nagłego ocieplenia stratosferycznego. Oznacza to, że w wyższych warstwach atmosfery dojdzie do zmiany kierunków prądów strumieniowych, które przyniosą ochłodzenie. Zjawisko to zdarza się tylko raz na kilka lat.

“Nagłe ocieplenie stratosferyczne oznacza, że trudno jest przewidzieć warunki pogodowe, ale prawdopodobnie znacznie się ochłodzi. Może nawet dojść do opadów śniegu” - wyjaśnił Marco Petagna z Met Office.

Niższe temperatury, zdaniem specjalistów, mogą się utrzymać przez dłuższy czas. Gdy ostatni raz doszło do podobnego zjawiska w styczniu 2013 roku, przymrozki występowały aż do kwietnia.

“Najniższych temperatur spodziewamy się na wschodzie i południowym wschodzie Anglii. W regionach East Anglia, Kent, Lincolnshire oraz Londynie mogą wystąpić opady śniegu” - ostrzegł Martin Bowle z Met Office.

W poniedziałek termometry mają wskazywać maksymalnie 1-2 st. C, a w nocy słupki rtęci spadną nawet do -6 st. C.

“Takie amplitudy będą nam towarzyszyć przez cały przyszły tydzień i część kolejnego” - dodał synoptyk.

Identycznie zapowiada się przełom lutego i marca w Irlandii. Met Eireann zapowiedział spadki temperatur już na jutrzejszą noc, a ochłodzenie ma trwać co najmniej 7 dni. Spodziewane są oblodzenia, a gdzieniegdzie śnieg.

W nocy z piątku na sobotę słupki rtęci spadną do -2 st. C. Najzimniej ma być w prowincjach Leinster i Ulster. Sobota zapowiada się słoneczna i bezwietrzna, za to zimna.

Garda ostrzegła przed porannymi gołoledziami w sobotę i niedzielę, szczególnie na mniej uczęszczanych drogach.

Pod koniec weekendu według Met Eireann jeszcze się ochłodzi, przez co poniedziałkowy i wtorkowy wieczór zapowiadają się wyjątkowo zimne jak na tę porę roku. W nocy temperatury poniżej zera.

Road Safety Authority zaapelowało do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w nadchodzących dniach – zwolnienie, przewidywanie więcej czasu na podróż oraz utrzymywanie przepisowych odstępów między pojazdami.

 

  Komentarze


  • Ziutek
   22 lutego, 21:07

   znowu "Globalne Ocieplenie"...

  • Buba
   23 lutego, 01:01

   pamiętam jak było -35 ciężko się oddychało, ale jaka frajda z zimy:) Co się dzieje z tym światem? wmawia się że białe jest czarne. To są uroki zimy i taka ma być!!!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama