Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

UK chce zachować europejskie karty zdrowia po Brexicie

UK chce zachować europejskie karty zdrowia po Brexicie
To, czy karty EHIC będą ważne po Brexicie zależy od scenariusza opuszczenia Unii przez UK. (Fot. Getty Images)
Zjednoczone Królestwo będzie robić wszystko, aby poddani Elżbiety II nie stracili prawa do darmowej opieki zdrowotnej w krajach Unii - nawet w przypadku twardego Brexitu. Wyspiarze chcą nadal korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EHIC).
Reklama

"Wielka Brytania zamierza utrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, nawet jeśli dojdzie do opuszczenia Unii bez porozumienia, pomimo tego, że karta EHIC może nie działać w dniu Brexitu” – informuje serwis www.moneysavingexpert.com.

"Rząd Zjednoczonego Królestwa zdecydowanie wskazał, że chce kontynuować istniejące ustalenia dotyczące opieki zdrowotnej, nawet jeśli dojdzie do twardego Brexitu,” – dodaje brytyjski serwis.

W pisemnym oświadczeniu skierowanym do Izby Gmin, minister zdrowia Stephen Hammond podkreślił, że rząd Zjednoczonego Królestwa zaproponował, aby wzajemne prawa w zakresie opieki zdrowotnej pozostały niezmienione do końca 2020 roku, jeśli dojdzie do twardego Brexitu, a jeśli dojdzie do porozumienia, prawa te będą obowiązywać do końca 2020 roku lub dłużej.

Hammond dodał, że chociaż podjęto kroki w celu utzrymania praw do opieki zdrowotnej, sama karta może nie być już ważna w dniu wyjścia z Unii.

Eksperci niemal od czasu referendum w sprawie Brexitu ostrzegali, że poczynania brytyjskiego rządu mogą sprawić, że Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego po opuszczeniu Unii będzie można wyrzucić do kosza.

Wyspiarzom nie uśmiecha się jednak ponosić ryzyka, aby za opiekę w krajach Unii, nawet w nagłych przypadkach, trzeba było płacić.

UK ma umowy dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego także z kilkoma krajami spoza Unii, między innymi z Australią i Nową Zelandią. W ramach porozumień odwiedzający te państwa Brytyjczycy mogą otrzymać w tych krajach bezpłatne leczenie w nagłych przypadkach.

 

  Komentarze


  • Wiecho
   23 marca, 20:47

   niestety wisienka i rodzynki na torcie nie zostały. Albo wszystko albo nic.

  • Czytelnik
   23 marca, 22:00

   No to już się mi w głowie nie mieści, jakieś wybiury z koszyka? Jak chcą brexit - to będzie, z całym inwentarzem. Chociaż mieszkam w GB, to jakoś sobie poradzę w terminach, gdy będę w EU. Ale Brytyjczycy? No nie sądzę.

  • Robol
   24 marca, 00:05

   Boisz się? -to nie rób.
   Zrobiłeś? -to nie boj sie.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama