Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK chce wydobywać więcej ropy i gazu z Morza Północnego

UK chce wydobywać więcej ropy i gazu z Morza Północnego
Organizacje ekologiczne wyraziły rozczarowanie z powodu decyzji brytyjskiego rządu. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd przedstawił wczoraj porozumienie z zawarte branżą paliw kopalnych, którego celem jest odejście od wydobycia ropy i gazu z wód wokół Wielkiej Brytanii, ale - wbrew nadziejom ekologów - nie zabronił przyznawania nowych licencji na odwierty na Morzu Północnym.
Reklama
Reklama

W grudniu 2020 roku Dania jako pierwszy kraj ogłosiła, że do 2050 roku zupełnie zrezygnuje z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, oraz nie będzie już przyznawać nowych licencji na wydobycie.

Organizacje ekologiczne liczyły, że Wielka Brytania zrobi to samo, zwłaszcza, że w listopadzie będzie gospodarzem szczytu klimatycznego COP26. Sam proces wydobycia odpowiada za około 3,5 proc. emisji gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii, nie licząc zanieczyszczeń powstałych później podczas spalania tych paliw.

Zgodnie z przedstawionym wczoraj porozumieniem, rząd oraz sektor prywatny do 2030 roku wspólnie zainwestują 16 miliardów funtów w pomoc sektorowi wydobywczemu w transformacji energetycznej i stopniowym odejściu od paliw kopalnych. Warunkiem jest zmniejszenie przez ten sektor emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku o 50 proc.

Według brytyjskiego rządu, pakiet środków uzgodnionych w ramach porozumienia ograniczy emisje z wydobycia ropy i gazu o 15 mln ton do 2030 roku, co odpowiada rocznym emisjom z 90 proc. brytyjskich domów, a zarazem pozwoli utrzymać 40 tys. miejsc pracy.

Nie będzie jednak zakazu nowych licencji na wydobycie - zamiast tego wprowadzone mają być "klimatyczne punkty kontrolne", aby przed każdą planowaną rundą licencyjną zbadać, czy poszczególne wnioski są zgodne z celami Wielkiej Brytanii w zakresie zapobiegania zmianom klimatu.

Wzięte pod uwagę zostaną: krajowe zapotrzebowanie Wielkiej Brytanii na ropę naftową i gaz, przewidywane poziomy produkcji na Morzu Północnym, dostępność czystej energii oraz postępy sektora w zakresie realizacji celów redukcji emisji. Jeśli punkty kontrolne, które mają być określone w tym roku, wskażą, że nowe wydobycie ropy i gazu podważyłoby cele klimatyczne Wielkiej Brytanii, runda licencyjna nie będzie kontynuowana.

"Dzisiaj wysyłamy w świat jasny komunikat, że Wielka Brytania będzie krajem czystej energii. W nieodwracalnym procesie odchodzenia od paliw kopalnych nie pozostawimy pracowników sektora naftowego i gazowego samych. Będziemy zasilać zieloną rewolucję przemysłową, kierując uwagę na czyste technologie nowej generacji, których Wielka Brytania potrzebuje, aby wspierać zieloną gospodarkę" - oświadczył minister biznesu i przedsiębiorczości, Kwasi Kwarteng.

Organizacje ekologiczne wyraziły rozczarowanie z powodu braku zakazu nowych licencji. Ich zdaniem, podważa to wiarygodność działań brytyjskiego rządu w kontekście szczytu COP26. "Odmowa wykluczenia nowych licencji na ropę i gaz, gdy dowody są już jasne, że są one niezgodne z brytyjskimi zobowiązaniami klimatycznymi, jest kolosalną porażką polityki klimatycznej w roku COP26" - oceniła Mel Evans z brytyjskiego oddziału Greenpeace.

Czytaj więcej:

Największa w historii redukcja wydobycia ropy

Czeka nas era taniej ropy? "Powtarza się sytuacja z lat 80."

BP zwolni 10 000 osób przez koronawirusa

CNN: Norwegia, Kanada i Wielka Brytania nie są obrońcami klimatu

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama