Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK chce ekstradycji żony amerykańskiego dyplomaty, która spowodowała wypadek

UK chce ekstradycji żony amerykańskiego dyplomaty, która spowodowała wypadek
Brytyjczycy domagali się sprawiedliwości dla zabitego 19-latka. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania wysłała do USA formalny wniosek o ekstradycję żony amerykańskiego dyplomaty, oskarżonej o to, że niebezpieczną jazdą samochodem spowodowała śmiertelny wypadek drogowy, w którym zginął nastoletni motocyklista.
Reklama
Reklama

"Po podjęciu przez Prokuraturę Koronną decyzji o postawieniu zarzutów, ministerstwo spraw wewnętrznych wysłało do Stanów Zjednoczonych wniosek o ekstradycję Anne Sacoolas pod zarzutem spowodowania śmierci wskutek niebezpiecznej jazdy. Teraz decyzja należy do władz Stanów Zjednoczonych" - poinformował wczoraj wieczorem rzecznik ministerstwa.

Wypadek miał miejsce pod koniec sierpnia zeszłego roku w pobliżu używanej przez Amerykanów bazy lotniczej RAF Croughton, w hrabstwie Northamptonshire. Jadący motocyklem 19-letni Harry Dunn zginął po zderzeniu z prowadzonym przez Anne Sacoolas SUV-em.

42-letnia kobieta jechała po niewłaściwej stronie drogi, a krótko po wypadku opuściła Wielką Brytanię zasłaniając się immunitetem dyplomatycznym. O cofnięcie przez USA immunitetu i dobrowolny powrót kobiety do Wielkiej Brytanii apelowali brytyjski premier Boris Johnson i minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Do tragicznego wypadku doszło w okolicy bazy wojskowej RAF-u. (Fot. Getty Images)

W drugiej połowie grudnia brytyjska Prokuratura Koronna (CPS) formalnie oskarżyła Sacoolas o to, iż w rezultacie niebezpiecznej jazdy samochodem spowodowała śmiertelny wypadek - za co grozi do 14 lat więzienia. Poinformowała też o wszczęciu postępowania przed sądem.

Sacoolas nie zamierza stawać przed sądem. "Anne nie wróci dobrowolnie do Wielkiej Brytanii by stanąć w obliczu grożącej jej kary więzienia za to, co było strasznym, ale niezamierzonym wypadkiem" - przekazała jej prawniczka Amy Jeffress po postawieniu zarzutów przez CPS. Z kolei amerykański Departament Stanu wyraził "rozczarowanie" działaniem brytyjskiej prokuratury.

Zgodnie z konwencją wiedeńską z 1961 r. o stosunkach dyplomatycznych, dyplomaci i ich rodziny nie mogą być pociągani do odpowiedzialności za swoje czyny przez państwo przyjmujące, o ile nie są jego obywatelami. Jednak państwo wysyłające może zdecydować o wyłączeniu ich z objęcia immunitetem, co pozwala na postawienie zarzutów.

Czytaj więcej:

Żona dyplomaty śmiertelnie potrąciła Brytyjczyka. Johnson apeluje do USA

Apel Johnsona do Trumpa ws. żony dyplomaty, która spowodowała wypadek

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 22.04.2024
    GBP 5.0131 złEUR 4.3203 złUSD 4.0540 złCHF 4.4505 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama