Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: The opposition leader no longer wants to restore the free movement of people from the EU

UK: The opposition leader no longer wants to restore the free movement of people from the EU
Starmer już nie ukrywa, że przywrócenie swobody przepływu osób z krajów Unii do UK to mrzonki. (Fot. Getty Images)
The leader of the British opposition Labor Party, Keir Starmer, has abandoned his promise made last year that if he takes power, he will restore free movement of people with the European Union, the British press notes today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Starmer, który był przeciwnikiem Brexitu, obietnicę taką złożył na początku 2020 roku, gdy ubiegał się o przywództwo laburzystów. Jednak wczoraj w rozmowie ze stacją BBC przyznał, że swoboda przepływu osób jest już przegraną sprawą i porozumienia, które pod koniec grudnia zawarł z UE rząd Borisa Johnsona, nie da się zmienić w gruntowny sposób.

"Czy nam się to podoba, czy nie, będzie to traktat, który przyszły rząd laburzystów odziedziczy i będzie musiał sprawić, by on działał. Nie byłoby szczere wobec brytyjskiej opinii publicznej mówić, że obejmę urząd w 2024 roku i będę stosował jakiś inny traktat. Musimy sprawić, by ten traktat działał" - stwierdził Starmer.

Wyjaśnił, że są elementy, które należy poprawić, np. dotyczące sektora kreatywnego czy sektora usług, który w dużej mierze nie został objęty umową handlową, ale nie oznacza to całkowitej zmiany porozumienia.

"Nie sądzę, by istniały możliwości renegocjacji na dużą skalę. Właśnie mieliśmy cztery lata negocjacji. Doszliśmy do porozumienia i teraz musimy sprawić, by to porozumienie działało" - podkreślił szef Partii Pracy.

Jak wskazuje dzisiaj dziennik "i", słowa Starmera wprowadzą w konsternację najbardziej prounijnych działaczy partii, ale dowodzą one jego determinacji, aby odzyskać tych laburzystowskich wyborców, którzy z powodu Brexitu w wyborach do Izby Gmin w 2019 r. przerzucili swoje głosy na Partię Konserwatywną. We wszystkich okręgach z wyjątkiem dwóch, które Partia Pracy straciła na rzecz konserwatystów podczas ostatnich wyborów, w referendum z 2016 r. wygrali zwolennicy wyjścia z UE. Ponadto jak pokazuje przeprowadzony dwa tygodnie temu sondaż, zakończenie swobodnego przepływu osób z UE popiera obecnie zarówno większość zwolenników Brexitu, jak i jego przeciwników.

Kwestia ograniczenia imigracji była jednym z głównych tematów przed referendum w sprawie dalszego członkostwa w UE. Wraz z upłynięciem w dniu 31 grudnia 2020 r. okresu przejściowego po Brexicie skończyła się swoboda przepływu osób z UE. Od 1 stycznia wszyscy jej obywatele, tak samo jak obywatele państw trzecich muszą się ubiegać o wizę, jeśli chcą przyjechać do pracy w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej:

Brexit: MSZ gotowe pomagać polskim obywatelom po wyjściu UK z UE

Brexit: Poradnik dla polskich przedsiębiorców

Zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy po Brexicie

Brexit: Wraz z końcem okresu przejściowego dużo zmian dla obywateli

"Brexit jest zakończony. Ochrona pracowników w ramach prawa UE powinna się skończyć"

Brexit: Branża fintech chce zmian w programie wizowym

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement