Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Pracownicy lotnisk, kolei i egzaminatorzy szkół jazdy wznowili strajki

UK: Pracownicy lotnisk, kolei i egzaminatorzy szkół jazdy wznowili strajki
Utrudnienia w podróżach trwają z powodu strajków kolejowych. (Fot. Getty Images)
Pracownicy Border Force rozpoczynają drugi z serii strajków na brytyjskich lotniskach. Jednocześnie trwają utrudnienia w transporcie kolejowym z powodu strajku członków związku zawodowego TSSA pracujących w liniach Great Western Railway i West Midlands Trains. Również egzaminatorzy szkół jazdy kontynuują strajk, który potrwa do połowy stycznia - donosi BBC.
Reklama
Reklama

Około 1 000 członków związku zawodowego PCS, z których wielu pracuje przy kontroli paszportowej, będzie strajkować od 28 do 31 grudnia. Strajki służb granicznych (Border Force) dotyczą płac i warunków pracy w związku z rosnącymi kosztami utrzymania.

Urzędnicy służby cywilnej wraz z kadrą wojskową zapewnią wsparcie obsługi na lotniskach Heathrow, Gatwick, Manchester, Birmingham, Cardiff i Glasgow, a także w porcie Newhaven.

Tymczasem egzaminatorzy szkół jazdy i urzędnicy ds. dopłat rolniczych w ponad 250 miejscach w całej Wielkiej Brytanii prowadzą strajki rotacyjne trwające od 13 grudnia do 16 stycznia. Członkowie związku PCS w 71 ośrodkach egzaminacyjnych we wschodniej Anglii i Midlands będą strajkować przez pięć dni od dzisiaj.

Utrudnienia w podróżach będą trwały podczas nadchodzących strajków kolejowych w styczniu.

Członkowie związku zawodowego TSSA, którzy pracują dla Great Western Railway i West Midlands Trains będą strajkować od dzisiaj w południe (28 grudnia) do północy jutro (29 grudnia). Rozmowy pomiędzy związkiem a dwoma firmami kolejowymi nie doprowadziły jeszcze do porozumienia.

Nadine Rae, dyrektor organizacyjny w TSSA, przekazał BBC, że związek wierzył, iż negocjacje postępują - ale po prawie czterech tygodniach rozmów, ich wynik był "zupełnie inny od tego, o czym dyskutowaliśmy".

Tymczasem rzecznik ministerstwa transportu poinformował, że minister transportu i minister kolei "ciężko pracowali, starając się o zapewnienie sprawiedliwej i rozsądnej oferty płacowej i jest to niewiarygodnie rozczarowujące, że niektórzy nadal strajkują".

Natomiast odrębnie, członkowie TSSA zatrudnieni przez Network Rail, która jest właścicielem i zarządcą brytyjskiego systemu kolejowego, uzgodnili już porozumienie w sprawie wynagrodzeń i warunków. Otrzymają oni co najmniej 9% wzrost płac w ciągu dwóch lat i nie dojdzie do przymusowych zwolnień do końca stycznia w 2025 roku.

Najnowsza fala strajków pracowników kolei ma zakłócić podróże powracającym do pracy po przerwach świątecznych i noworocznych.

Członkowie związku RMT zatrudnieni przez Network Rail wznowią akcję strajkową we wtorek 3 i środę 4 stycznia. Kolejne strajki nastąpią 6 i 7 stycznia.
 

Czytaj więcej:

Brytyjscy kolejarze ogłaszają nową falę strajków w styczniu

Święta w UK ze strajkami. Jakie protesty przewidziano na najbliższe dni?

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama