Menu

UK: Poziom zagrożenia koronawirusem obniżono z 4 na 3

UK: Poziom zagrożenia koronawirusem obniżono z 4 na 3
Wielka Brytania już zaczęła świętować powrót do "normalności". (Fot. Getty Images)
Poziom zagrożenia koronawirusem w Wielkiej Brytanii obniżono dzisiaj z czwartego na trzeci w pięciostopniowej skali, co pozwala na dalsze stopniowe znoszenie restrykcji.
Reklama
Reklama

We wprowadzonym w maju 2020 roku pięciostopniowym systemie alertów poziom 3 oznacza, że wirus jest w ogólnej cyrkulacji, ale w odróżnieniu od poziomu 4, jego rozprzestrzenienie się nie jest wysokie, ani nie rośnie w sposób wykładniczy. Przewiduje on stopniowe znoszenie wprowadzonych restrykcji.

Poziom 3 obowiązywał do tej pory tylko w okresie między 19 czerwca a 21 września 2020 roku. To już drugie obniżenie poziomu zagrożenia koronawirusem w tym roku. Pod koniec lutego zmniejszono go z poziomu 5, czyli najwyższego, do 4.

"Dzięki wysiłkom brytyjskiego społeczeństwa w kwestii dystansu społecznego i wpływowi, jaki zaczynamy dostrzegać wskutek programu szczepień, liczba przypadków, zgonów oraz presja na szpitale związana z Covid stale spadają. Jednak Covid nadal krąży, a ludzie codziennie łapią wirusa i go rozprzestrzeniają, więc wszyscy musimy nadal być czujni. On wciąż pozostaje poważną pandemią na całym świecie. Bardzo ważne jest, abyśmy wszyscy nadal ściśle przestrzegali zaleceń i aby każdy otrzymał obie dawki szczepionki, kiedy zostanie mu ona zaproponowana" - napisali we wspólnym oświadczeniu naczelni lekarze Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Jeszcze dzisiaj brytyjski premier Boris Johnson ma potwierdzić, że spełnione zostały warunki umożliwiające przejście od 17 maja do trzeciego z czterech etapów znoszenia restrykcji w Anglii.

W ramach luzowania restrykcji puby i restauracje będą mogły przyjmować klientów wewnątrz lokali, otwarte zostaną hotele i inne miejsca noclegowe, a także muzea, galerie, zaś imprezy kulturalne i sportowe będą się mogły odbywać z ograniczonym udziałem publiczności.

Czytaj więcej:

Boris Johnson zaprasza "team UK" na koronawirusowy szczyt

Naukowiec: Wielka Brytania "latem będzie wolna od Covid-19"

Johnson potwierdzi dzisiaj, co będzie dozwolone od 17 maja w Anglii

  Komentarze
  • Rudy
   11 maja, 02:44

   Ciezko wyjsc z g...na z twarzo jak sie weszlo W pl w pandemi grypy(2018)w pl 100 tys ludzi odeszlo ( przez sezon)a na COVID od pierwszego dnia do dzis okolo 60tys ( pl) !!!!!?????? Wiec o czym mowa????

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama