Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Opóźnienia w wydawaniu praw jazdy w czasie pandemii naraziły wiele osób na poważne straty

UK: Opóźnienia w wydawaniu praw jazdy w czasie pandemii naraziły wiele osób na poważne straty
Brytyjski urząd zajmujący się wydawaniem praw jazdy nie wywiązywał się należycie ze swoich obowiązków w czasie pandemii. (Fot. Getty Images)
Trzy miliony osób, które złożyły wnioski o wydanie prawa jazdy w okresie obowiązywania największych restrykcji w czasie pandemii, doświadczyły poważnych trudności i strat - wynika z opublikowanego raportu parlamentarnej Komisji Rachunków Publicznych.
Reklama
Reklama

Jak podaje BBC, niektórzy z wnioskodawców utracili pracę lub dochody, a także doświadczyli izolacji społecznej i problemów ze zdrowiem psychicznym. Opóźnienia dotyczyły głównie osób, które złożyły wniosek drogą pocztową lub miały problemy zdrowotne.

Urząd odpowiedzialny za wydawanie praw jazdy (Driver and Vehicle Licensing Agency - DVLA) poinformował, że w czasie pandemii priorytetowo podchodził do obsługi wniosków składanych za pośrednictwem internetu. Wynikało to z faktu, że większość wniosków była składana online.

Ponadto urząd ten skoncentrował się na tej części swoich usług, w której jego zdaniem opóźnienia w przetwarzaniu wniosków spowodowałyby poważniejsze problemy - wyjaśnił posłom.

Liczba skarg składanych do DVLA wzrosła gwałtownie w ciągu dwóch lat po kwietniu 2020 roku - wynika z raportu Komisji Rachunków Publicznych.

Około 17 milionów wniosków złożonych online, które nie obejmowały weryfikacji uwarunkowań medycznych, zostało przetworzonych w ciągu trzech dni. Jednak trzy miliony wniosków składanych papierowo, lub które wymagały wydania decyzji DVLA w sprawie zdolności do prowadzenia pojazdów, zostały przetworzone z dużym opóźnieniem.

W wyniku tych opóźnień wielu wnioskodawców utraciło dochód lub nie mogło podjąć pracy. Inni mieli trudności z załatwieniem ubezpieczenia komunikacyjnego, wyjazdem za granicę lub wynajęciem pojazdu.

Komisja stwierdziła, że pomimo zmian w prawie umożliwiających odroczenie terminu wymiany prawa jazdy oraz pomimo zatrudnienia przez DVLA dodatkowych pracowników, problemy tego urzędu utrzymywały się przez dwa lata.

Złe doświadczenia klientów pogłębiały "ogromne trudności" w kontaktowaniu się z DVLA podczas pandemii. Stwierdzono, że między kwietniem 2020 r. a marcem 2022 r. około 60 milionów połączeń telefonicznych nie zostało odebranych - czyli aż 94% wszystkich, które zarejestrowało DVLA.

Czytaj więcej:

Prawo jazdy już nie jest tak pożądane jak kiedyś?

Zmiany w przepisach w 2023 r., o których powinien wiedzieć każdy kierowca w UK

Nastolatek najmłodszym kierowcą autobusów w UK

UK: Policjantki na koniach ruszyły w pościg za kierowcą, który używał telefonu

  Komentarze
  • Emigrant
   19 marca, 17:33

   Witam ja czekam od listopada na prawojazdy zawsze jak dzwonie to pytajo sie czy otrzymalem list od nich ktury do mnie podobno wyslali? Hahaha zart

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.03.2023
  GBP 5.3417 złEUR 4.6911 złUSD 4.3742 złCHF 4.7623 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama