Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Największy exodus imigrantów od czasów II wojny światowej

UK: Największy exodus imigrantów od czasów II wojny światowej
Dalsze opuszczanie Wysp przez imigrantów będzie miało negatywny wpływ na gospodarkę Zjednoczonego Królestwa. (Fot. Getty Images)
Zagraniczni pracownicy opuszczają Wielką Brytanię w najszybszym tempie od czasów II wojny światowej, stanowiąc wyzwanie dla gospodarki, która już została zniszczona przez Brexit i pandemię koronawirusa - ocenia agencja Bloomberg.
Reklama
Reklama

Ostatnie badania sugerują, że sam Londyn opuściło w ciągu ostatniego ok. 700 tys. zagranicznych pracowników, co stanowi ok. 8 proc. całkowitej populacji miasta.

Według różnych wyliczeń, całą Wielką Brytanię mogło opuścić od 900 tys. do nawet 1,3 mln imigrantów - podaje Bloomberg, podkreślając, że konsekwencje tego będą poważne m.in. dla brytyjskiego skarbu państwa. Mniejsza liczba migrantów oznacza mniejszy dochód gospodarczy i wpływy podatkowe na spłatę ogromnych długów, które zostały zaciągnięte, aby pomóc gospodarstwom domowym i biznesom radzić sobie z Covid-19.

"Jest duże ryzyko, że ci ludzie już nie wrócą, więc mamy niedobór umiejętności i siły roboczej, a także na trwałe tracimy część produkcji, wzrostu i dochodów z podatków" - ocenia Jonathan Portes, profesor ekonomii z King's College w Londynie. 

Ucieczka zagranicznych pracowników oznacza także drastyczną zmianę panującego od 20 lat trendu, zgodnie z którym napływ imigrantów generował miejsca pracy, podnosił wartość nieruchomości i zwiększał dochody uczelni wyższych. To także duży problem w świetle niekorzystnej sytuacji demograficznej w Wielkiej Brytanii, gdzie społeczeństwo coraz szybciej się starzeje.

Z kolei branżami, które już szczególnie mocno odczuły odpływ zagranicznych pracowników, są hotelarstwo i handel detaliczny. Imigranci stanowili odpowiednio 30 proc. i 18 proc. zatrudnionych w tych sektorach.

Z szacunków brytyjskiego Biura Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) wynika, że opuszczanie Wysp przez imigrantów będzie miało negatywny wpływ na gospodarkę Zjednoczonego Królestwa. Jeśli imigranci będą wyjeżdżać, zamiast przyjeżdżać w liczbie 100 tys. rocznie, brytyjskie PKB skurczy się po pięciu latach o 1 proc. Jednocześnie deficyt budżetowy wzrośnie o 0,7 proc.

Według ostatnich danych Krajowego Biura Statystycznego (ONS) ze stycznia br., w pierwszym półroczu 2020 roku liczba Polaków w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o 85 tys., co jest rekordowym spadkiem. W 2019 r. na Wyspach mieszkało ok. 900 tys. Polaków, choć w szczycie - pod koniec roku 2017 - aż 1,021 mln, więc od tego czasu ich liczba zmniejszyła się aż o 206 tys.

Czytaj więcej:

UK: Od 1 stycznia 2021 roku nowy punktowy system imigracyjny

Polacy wracają z UK "nie przez Brexit, ale dla rodziców"

Brexit: "Szkockie wizy" dla imigrantów mają zaradzić problemowi wyludnienia

Brexit: Ponad 660 tys. Polaków ze statusem osiedlenia w UK

Ponad 900 tys. Polaków złożyło wniosek o status osiedlenia w UK

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama