Menu

UK: Kobiety wciąż wykonują większość prac domowych

UK: Kobiety wciąż wykonują większość prac domowych
Warto ustalić sprawiedliwy podział i nie pozwolić, aby tylko jedna osoba była odpowiedzialna za domowe prace. (Fot. Getty Images)
Zdecydowana większość obowiązków domowych w brytyjskich rodzinach wciąż spoczywa na barkach kobiet. Ponad połowa (54 proc.) pań twierdzi, że wykonuje wszystkie prace w swoim domu - wynika z najnowszego badania.
Reklama
Reklama

Firma Hammonds Furniture, oferująca meble i elementy wyposażenia wnętrz, przeprowadziła ankietę wśród 2 000 mieszkańców Wielkiej Brytanii, aby dowiedzieć się, których obowiązków nie lubią wykonywać i jak je dzielą pośród domowników.

17 proc. ankietowanych mężczyzn przyznało, że ich partnerka jest odpowiedzialna za większość prac domowych, w porównaniu do zaledwie 6 proc. kobiet, które stwierdziły, że ich partner wykonuje większość prac domowych.

Przejmowanie przez jedną osobę odpowiedzialności za pranie, sprzątanie czy gotowanie jest również źródłem napięć - 22 proc. respondentów przyznało, że kłóci się z partnerem o to, iż nie przykładają się do swoich obowiązków.

Ponad jedna trzecia (37 proc.) respondentów zadeklarowała, że na prace domowe poświęca mniej niż dwie godziny tygodniowo. Jednak czas poświęcany na sprzątanie wydłuża się wraz z wiekiem, ponieważ 5 proc. osób w wieku 65 lat lub starszych spędza ponad 10 godzin tygodniowo na wykonywaniu różnych prac domowych.

Które obowiązki przysparzają mieszkańcom UK najwięcej stresu, a które są najmniej uciążliwe? Ankietowani przyznali, że najbardziej lubią odkurzanie i pranie, a najmniej - prasowanie i czyszczenie piekarnika.

"Nie można pozwolić, aby to jedna osoba była odpowiedzialna za wykonanie wszystkich czynności domowych. Zaangażowanie w to każdego członka gospodarstwa domowego może pomóc w zmniejszeniu obciążenia i złagodzeniu tarć" - radzi Kirsty Oakes z Hammonds Furniture.

Czytaj więcej:

Polki proszą Ukrainki: "Ugotuj tak, żeby mąż myślał, że to ja”

Raport: Kobiety w czasie lockdownu wykonują więcej domowych obowiązków

Rząd UK obiecuje mniej przestępstw, mniej ofiar i większe bezpieczeństwo

Prawie połowa kobiet w UK nie czuje się bezpiecznie wracając do domu po zmroku

Przeciętna długość życia w Anglii spadła do najniższego poziomu od 2011 r.

  Komentarze
  • Laska
   21 września, 16:36

   Angielki sprzątają może są wyjątki . 7 lat sprzątałam angielskie domy tak jak większość Polek i wiem jak one sprzątają. Albo raz na rok zamawiają firmę sprzątająca też w takich bywałam. Może się teraz nauczyły jak były zamknięte w domach.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.10.2021
  GBP 5.4327 złEUR 4.5841 złUSD 3.9428 złCHF 4.2637 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama