Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Już ponad 4 mln obywateli UE ze statusem osiedlenia

UK: Już ponad 4 mln obywateli UE ze statusem osiedlenia
Do systemu osiedleńczego można się rejestrować do 30 czerwca br. I chociaż wielu Polaków na Wyspach już to zrobiło, wciąż są tacy, którzy jeszcze nie aplikowali... (Fot. Getty Images)
Brytyjskie MSW opublikowało dziś najnowsze dane dotyczące liczby osób zarejestrowanych w systemie osiedleńczym. Rejestracja jest wymagana wobec wszystkich przedstawicieli UE (z wyjątkiem Irlandii) i potrwa do 30 czerwca. Ze statystyk wynika, że do końca 2020 roku aplikowało o ten status prawie 4,9 mln osób.
Reklama
Reklama

Uzyskanie statusu osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej (pre-settled status) jest konieczne, aby po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie, który upłynął 31 grudnia 2020 roku, obywatele państw UE nadal legalnie mogli mieszkać w Wielkiej Brytanii i zachować nabyte prawa. Obecnie, maksymalnie do 30 czerwca, wnioski mogą składać już tylko osoby, które były w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego.

System uruchomiono 30 marca 2019 roku, a rozpatrywaniem aplikacji zajmuje się ponad 1500 specjalnie zatrudnionych w tym celu pracowników. Jak wynika z opublikowanych dzisiaj statystyk, do 31 grudnia 2020 roku złożono 4,88 mln wniosków, z czego rozpatrzono już 4,49 mln. To znacznie więcej niż wynosi liczba obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, bo -  wynika z opublikowanych w zeszłym tygodniu danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS - w połowie 2020 roku było to 3,48 mln.

Spośród rozpatrzonych aplikacji, 54 proc. składających dokumenty otrzymało status osoby osiedlonej, 43 proc. - tymczasowy status osoby osiedlonej, 0,8 proc. - odmówiono go, zaś po 1 proc. to wnioski wycofane i nieważne. O tym, czy wnioskodawca uzyskuje status osoby osiedlonej, czy tymczasowy status osoby osiedlonej decyduje czas pobytu w Wielkiej Brytanii - tymczasowy status otrzymują ci, którzy w dniu aplikowania mieszkali w UK mniej niż 5 lat.

Jeśli chodzi o poszczególne części Zjednoczonego Królestwa, to w Anglii złożono 4,413 mln wniosków, w Szkocji - 243,6 tys., w Walii - 80,7 tys., zaś w Irlandii Północnej - 78,5 tys. W statystykach nie podano danych o obywatelstwie składających wnioski, ale w poprzednim raporcie, według stanu na koniec września, najwięcej w tej grupie było Polaków - wniosek taki złożyło 773 840 obywateli polskich, z czego 596 200 uzyskało status osoby osiedlonej, zaś 138 520 - tymczasowy status osoby osiedlonej.

"Osiągnięcie liczby prawie 4,9 mln wniosków w ramach niezwykle udanego programu osiedleńczego dla obywateli UE to wspaniała wiadomość. Cieszymy się, że tylu obywateli UE, którzy są naszymi sąsiadami i przyjaciółmi - w tym tylu obywateli polskich - zdecydowało się uczynić Wielką Brytanię swoim domem" - podsumował Kevin Foster, brytyjski minister ds. przyszłych granic i imigracji nadzorujący ten proces.

Odnosząc się do kwestii tego, że liczba złożonych wniosków znacząco przewyższa liczbę tych, którzy faktycznie przebywają w Wielkiej Brytanii, zwrócił uwagę, że dane ONS są szacunkami i podkreślił, że wszyscy, którzy otrzymali status osoby osiedlonej, spełniali ustalone kryteria, więc nie ma mowy o żadnym nadużywaniu systemu. Wyraził też opinię, że wskazany przez ONS spadek liczby obywateli UE jest związany z aktualną sytuacją gospodarczą, ale przypomniał, że czasowy, nawet dłuższy wyjazd z Wielkiej Brytanii nie przekreśla możliwości ubiegania się o status osoby osiedlonej.

Foster zaapelował, by wszyscy, którzy się kwalifikują i chcą pozostać w Wielkiej Brytanii, a jeszcze nie złożyli wniosku, zrobili to możliwie jak najszybciej. "Do 30 czerwca 2021 roku pozostało mniej niż sześć miesięcy i zachęcam wszystkich kwalifikujących się do złożenia wniosku już teraz, aby zabezpieczyli swoje prawa zgodnie z brytyjskim prawem. Jeśli ktoś potrzebuje, jest dostępny szeroki zakres wsparcia online i przez telefon, finansujemy także 72 organizacje w całej Wielkiej Brytanii udzielające pomocy, aby zapewnić, że każdy uzyska niezbędną pomoc przy rejestracji" - dodał.

Od 1 stycznia 2021 roku w Wielkiej Brytanii zaczął obowiązywać nowy, punktowy system imigracyjny i wszyscy obywatele państw UE chcący podjąć pracę, muszą się ubiegać o wizę, tak samo jak obywatele państw trzecich.

Czytaj więcej:

Status osiedlenia: Aplikowało już ponad 773 tys. Polaków w UK

Home Office i burmistrz Londynu o "settled status": Najlepiej aplikować do 31 grudnia br.

Podróżowanie do i z UK po 1 stycznia - dowód czy paszport?

Brexit: MSZ gotowe pomagać polskim obywatelom po wyjściu UK z UE

Ok. 50 tys. Czechów wystąpiło o status osiedlenia w Wielkiej Brytanii

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama