Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK Government: The Northern Irish Protocol needs to be amended, but we will not terminate it yet

UK Government: The Northern Irish Protocol needs to be amended, but we will not terminate it yet
Minister David Frost wezwał jednocześnie UE, aby przemyślała swoje stanowisko i zgodziła się na renegocjację umowy. (Fot. Getty Images)
The protocol on Northern Ireland cannot remain as it is, but the British government will not terminate it until it has entered into talks with the European Union to amend it, said David Frost, the minister responsible for the implementation of the Brexit deal yesterday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przemawiając w Izbie Lordów Frost oznajmił, że protokół północnoirlandzki nie powinien być w pełni wcielony w życie, ponieważ powoduje niepokoje społeczne i szkody dla biznesu.

"Byliśmy świadkami ograniczania asortymentu produktów w supermarketach, byliśmy świadkami decyzji ponad 200 dostawców o zaprzestaniu sprzedaży w Irlandii Północnej. Byliśmy świadkami trudności nie tylko w kwestii słynnego schłodzonego mięsa, ale także leków, zwierząt domowych, przemieszczania żywych zwierząt, nasion, roślin i wielu innych" - wskazywał minister.

Dodał, że "w Irlandii Północnej istnieje rosnące poczucie, że nie znaleźliśmy właściwej równowagi, co jest widoczne w trwającym gorączkowym klimacie politycznym, protestach i godnych ubolewania przypadkach sporadycznych zamieszek". Frost podkreślił, że ta sytuacja zagraża całej konstrukcji Zjednoczonego Królestwa.

Wezwał UE, która odmawia renegocjacji porozumienia, do zmiany stanowiska i spojrzenia na nowo na brytyjskie propozycje. "Nie możemy dalej iść w ten sposób" - przekonywał. Oświadczył jednak, że Londyn nie będzie przed rozmowami z Brukselą uruchamiać Art. 16 protokołu, który pozwoliłby zawiesić jego stosowanie. Wyjaśnił, że zdaniem rządu użycie tego artykułu było uzasadnione, ale dodał: "Niemniej jednak doszliśmy do wniosku, że nie jest to właściwy moment, aby to zrobić. Zamiast tego widzimy możliwość innego postępowania, znalezienia nowej drogi, dążenia do uzgodnienia w drodze negocjacji z UE nowej równowagi w naszych ustaleniach obejmujących Irlandię Północną, z korzyścią dla wszystkich".

Frost przedstawił szereg propozycji, które jak ocenił, spowodują, że "towary będą krążyć znacznie swobodniej na brytyjskim obszarze celnym, przy jednoczesny zapewnieniu, że w stosunku do towarów przeznaczonych do UE stosowane są pełne procedury".

Zgodnie z opublikowanym przez brytyjski rząd 28-stronicowym dokumentem, zmiany, które chciałby wprowadzić obejmują: zniesienie kontroli celnych towarów, w przypadku których wysyłające je przedsiębiorstwa zarejestrowane w Wielkiej Brytanii deklarują, że ich ostatecznym miejscem przeznaczenia jest Irlandia Północna; zniesienie certyfikatów i kontroli produktów spożywczych "przeznaczonych do spożycia wyłącznie w Irlandii Północnej"; wprowadzenie kar odstraszających dla osób próbujących przewieźć z Irlandii Północnej do Irlandii produkty niezgodne z przepisami; całkowite usunięcie leków z zakresu protokołu; uzgodnienie okresu zawieszenia, w tym zawieszenie wszelkich działań prawnych ze strony UE oraz wprowadzenie okresów karencji, aby umożliwić dalszy handel takimi towarami jak schłodzone mięso, w tym kiełbasy. Ponadto Wielka Brytania domaga się zapewnienia, że stosunki między nią a UE nie będą ostatecznie kontrolowane przez instytucje unijne, w tym Trybunał Sprawiedliwości UE.

"Uważamy, że taka zmiana jest konieczna, aby poradzić sobie z sytuacją, w której się obecnie znajdujemy" - wskazał Frost, zaznaczając, że brytyjski rząd będzie dążył do dyskusji nad propozycjami "w trybie pilnym".

Protokół w sprawie Irlandii Północnej jest częścią umowy o warunkach Brexitu. Stworzono go, aby zapobiec powrotowi kontroli granicznych między Irlandią Północną a Irlandią, bo ich brak uznano za warunek niezbędny do utrzymania procesu pokojowego w brytyjskiej prowincji. Ale aby nie było kontroli na tej granicy, muszą być kontrole towarów wysyłanych do Irlandii Północnej z pozostałej części Zjednoczonego Królestwa, czyli pomiędzy nimi powstała faktyczna granica celno-regulacyjna. To powoduje znaczące utrudnienia w eksporcie towarów do Irlandii Północnej, a jej odmienny status od reszty kraju budzi obawy północnoirlandzkich unionistów o przyszłość prowincji jako części składowej Zjednoczonego Królestwa.

Czytaj więcej:

Brexit: "Protokół w sprawie Irlandii Północnej nie zostanie skasowany"

Johnson: Rozwiązanie sporu o protokół północnoirlandzki jest wykonalne

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement