Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK Government: It is disappointing that the EU has opted for infringement procedures

UK Government: It is disappointing that the EU has opted for infringement procedures
Komisja Europejska zapowiedziała rozpoczęcie serii postępowań naruszeniowych wobec Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
The UK has expressed disappointment that the European Union has reopened one suspended infringement procedure and launched two new proceedings in response to a draft law allowing the British government to unilaterally amend the Northern Ireland Protocol.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Jest rozczarowujące, że UE zdecydowała się na ponowne wszczęcie postępowania prawnego dotyczącego obecnie obowiązujących okresów karencji, które są niezbędne, aby zapobiec pogłębianiu się problemów spowodowanych protokołem. Zjednoczone Królestwo nadal opowiada się za rozwiązaniem wynegocjowanym, ale propozycje przedstawione dziś przez UE są tymi samymi propozycjami, o których dyskutujemy od miesięcy, i nie rozwiążą one problemów; w wielu przypadkach cofają nas w stosunku do obecnych ustaleń" - przekazano w oświadczeniu brytyjskiego rządu.

"Protokół podważa porozumienie z Belfastu (wielkopiątkowe), zakłóca handel i prowadzi do tego, że mieszkańcy Irlandii Północnej są traktowani inaczej niż reszty Zjednoczonego Królestwa. UE nadal upiera się, że nie chce zmienić samego protokołu, dlatego jesteśmy zmuszeni sami podjąć działania, aby zmienić te jego części, które powodują problemy. Przepisy, które wprowadziliśmy w tym tygodniu, zapewniają praktyczne, rozsądne rozwiązania, chroniąc również jednolity rynek UE i wspierają handel między Północą a Południem" - podkreślono.

W poniedziałek brytyjski rząd złożył w Izbie Gmin projekt ustawy o protokole północnoirlandzkim, która pozwoli mu na jednostronne wprowadzenie postulowanych przez Londyn zmian do dokumentu, będącego od miesięcy przedmiotem bezowocnych negocjacji z UE.

Chodzi o cztery kluczowe, według Londynu, obszary. Stworzony ma zostać "zielony kanał", który pozwoli, by towary pozostające w granicach Zjednoczonego Królestwa mogły być przewożone bez zbędnej biurokracji, natomiast te przeznaczone do UE będą podlegały pełnym kontrolom zgodnie z prawem UE.

Zlikwiduje bariery regulacyjne, tak aby przedsiębiorstwa mogły wprowadzać na rynek Irlandii Północnej towary zgodnie z przepisami obowiązującymi w Zjednoczonym Królestwie lub w UE, i by w efekcie tamtejsi konsumenci nie byli pozbawieni możliwości zakupu towarów zgodnych ze standardami obowiązującymi w Zjednoczonym Królestwie.

Zapewni też Irlandii Północnej możliwość korzystania z tych samych ulg podatkowych i polityki wydatkowania środków, co reszta Zjednoczonego Królestwa. Przewiduje, że spory między Londynem a Brukselą będą rozstrzygane przez niezależny arbitraż, a nie Trybunał Sprawiedliwości UE.

W odpowiedzi Komisja Europejska poinformowała o przejściu do drugiego etapu postępowania naruszeniowego rozpoczętego 15 marca 2021 roku. To postępowanie zostało wszczęte z powodu niewłaściwego - zdaniem KE - "wdrożenia przez Zjednoczone Królestwo Protokołu, zwłaszcza w odniesieniu do wymogów certyfikacyjnych w przepływie produktów rolno-spożywczych". Postępowanie zawieszono w zeszłym roku. Londyn ma teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi. Jeśli to nie nastąpi KE rozważy wniesienie sprawy do TSUE.

KE podjęła również decyzję o wszczęciu dwóch nowych postępowań. Pierwsze dotyczy niewypełniania przez Wielką Brytanię zobowiązań wynikających z przepisów sanitarnych i fitosanitarnych (SPS) UE. W szczególności, Wielka Brytania - zdaniem KE - "nie przeprowadza niezbędnych kontroli i nie zapewnia odpowiedniego personelu i infrastruktury w punktach kontroli granicznej w Irlandii Północnej".

Kolejne ma związek z niedostarczeniem przez Zjednoczone Królestwo "pewnych danych statystycznych dotyczących handlu w odniesieniu do Irlandii Północnej, zgodnie z wymogami Protokołu".

Czytaj więcej:

Czym jest protokół północnoirlandzki i o co spierają się Londyn i Bruksela?

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement