Menu

UK: Coraz więcej wielorybów ginie na plażach

UK: Coraz więcej wielorybów ginie na plażach
Ponad 20 gatunków waleni zaobserwowano wokół brytyjskich wybrzeży w ciągu ostatnich 7 lat. (Fot. Getty Images)
Według najnowszych danych, rośnie liczba wielorybów i delfinów wyrzucanych na plaże Wielkiej Brytanii. Tylko w 2017 roku 1000 zwierząt zostało wyrzuconych na brytyjskie plaże. W latach 2011-2017 zginęło w sumie 4 896 wielorybów, delfinów i morświnów. To o 15% więcej niż w poprzednich siedmiu latach.
Reklama

Wśród przyczyn tego zjawiska naukowcy upatrują choroby zakaźne, wszechobecny plastik i działalność łodzi rybackich.

Na wodach wokół Zjednoczonego Królestwa w ciągu siedmiu lat odnotowano ponad 20 gatunków waleni (wielorybów, delfinów i morświnów) - około jednej czwartej wszystkich gatunków waleni znanych na świecie. Pojawił się także wieloryb karłowaty, nigdy wcześniej niewystępujący w tych rejonach.

Od 1990 r. naukowcy badają, dlaczego wieloryby, delfiny i morświny są wyrzucane na brytyjskie plaże.  Badania obejmują zdrowie dzikiej fauny morskiej na wodach brytyjskich, zmieniające się wzorce różnych gatunków oraz zagrożenia związane z oddziaływaniem ludzi, takie jak zanieczyszczenie chemiczne, hałas morski i przypadkowe połowy.

Od 1990 roku naukowcy badają, dlaczego morze wyrzuca na brzeg wieloryby i delfiny... (Fot. Getty Images)

W ciągu siedmiu lat przeprowadzono sekcje na około tysiącu okazów. Umożliwiło to ustalenie przyczyny ich zgonu. Przypadkowe zaplątanie się w sieci połowowe stanowiło około jednej czwartej śmierci pospolitych delfinów i co dziesiątego morświna.   

Zgony spowodowane bezpośrednio przez ludzi obejmowały 25 zwierząt uderzonych przez statek oraz jednego wieloryba dziobaka Cuviera, który zmarł w 2015 r. po połknięciu śmieci morskich.

"Potrzebne jest większe monitorowanie w skali globalnej, aby uzyskać lepszy obraz zagrożeń. Chcemy upewnić się, że nasze dzieci i dzieci naszych dzieci będą mogły zobaczyć te zwierzęta żyjące na wolności" - przynzał w rozmowie z BBC Rob Deaville z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego (Zoological Society of London).

Wyrzucone na brzeg zwierzę morskie każdy może zgłosić na stronie UK Cetacean Strandings Investigation Programme.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama