Menu

UK: Przedstawiono zarys gruntownej przebudowy praw pracowniczych

UK: Przedstawiono zarys gruntownej przebudowy praw pracowniczych
Prawa pracownicze w UK mają się zmienić, ale dopiero za ok. 2 lata... (Fot. Getty Images)
Jak donosi portal BBC, zgodnie z planowaną przez brytyjski rząd przebudową praw pracowniczych, miliony osób w Wielkiej Brytanii będą mogły otrzymywać ustawowe zasiłki chorobowe od pierwszego dnia choroby i ubiegać się o bezpłatny urlop rodzicielski od pierwszego dnia pracy. Większość planowanych zmian wejdzie jednak w życie dopiero po okresie konsultacji, który potrwa ok. 2 lat.

Zdaniem brytyjskiego rządu, ustawa będzie "największą aktualizacją praw pracowniczych od pokolenia", ale grupy biznesowe obawiają się, jak zmiany te będą działać w praktyce. Rząd stara się być propracowniczy i probiznesowy, co oznacza, że znalezienie równowagi będzie trudne i ​​wiele szczegółów wciąż nie zostało ustalonych.

Wiadomo już jednak, że zniesiony zostanie istniejący dwuletni okres kwalifikacyjny dla ochrony przed niesłusznym zwolnieniem. Skorzysta na tym około dziewięciu milionów pracowników, którzy są zatrudnieni u obecnego pracodawcy krócej niż dwa lata.

Pracownicy będą jednak podlegać proponowanemu dziewięciomiesięcznemu okresowi próbnemu, podczas którego nadal mogą zostać zwolnieni bez pełnego procesu. Jeśli pracownik zostanie zwolniony w ciągu tych dziewięciu miesięcy, nie jest jasne, w jakich okolicznościach może złożyć wniosek o niesłuszne zwolnienie, a kiedy nie może tego zrobić.

Ponadto zmienią się następujące prawa:

  • Ustawowe zasiłki chorobowe (SSP): Pracownicy będą uprawnieni do SSP od pierwszego dnia choroby, a nie od czwartego dnia.
  • Niższy limit zarobków dla SSP: Obecnie pracownicy zarabiający mniej niż 123 GBP tygodniowo nie mogą ubiegać się o SSP. Ten limit zostanie zniesiony, ale ustawa określi niższy poziom zasiłku chorobowego dla osób o niższych zarobkach.
  • Urlop ojcowski: Ojcowie będą uprawnieni do urlopu od pierwszego dnia zatrudnienia, zamiast - jak do tej pory - dopiero po 26 tygodniach.
  • Bezpłatny urlop rodzicielski: Rodzice będą uprawnieni do niego od pierwszego dnia zatrudnienia, zamiast dopiero po roku.
  • Bezpłatny urlop żałobny: Stanie się prawem "pierwszego dnia" dla pracowników.
  • Elastyczna praca: Szefowie będą musieli rozpatrzyć pozytywnie wszelkie wnioski o elastyczną pracę, które mogą być składane przez pracowników od pierwszego dnia ich zatrudnienia - chyba że pracodawcy udowodnią, że jest to nieuzasadnione.

Rząd przeprowadzi również konsultacje w sprawie nowego ustawowego okresu próbnego dla nowych pracowników, zalecając okres dziewięciu miesięcy. Minister ds. biznesu Jonathan Reynolds wcześniej zasugerował maksymalny okres sześciu miesięcy.

Niektóre związki zawodowe obawiają się, że krótki okres próbny może sprawić, że firmy będą niechętnie przyjmować nowych pracowników, a nawet mogą redukować liczbę miejsc pracy.

Czytaj więcej:

Brytyjska Partia Pracy obiecuje przywrócić do aktywności zawodowej kobiety w średnim wieku

Pracownicy w UK mogą uzyskać prawo do wnioskowania o czterodniowy tydzień pracy

Płaca minimalna w UK może wzrosnąć do 12,18 GBP w 2025 r.

    Komentarze
    • De - PL Raj
      10 października 2024, 13:55

      Czyli gówno a nie reforma prawa pracy. Na szczęście mam to już za sobą. Niemiecki rynek pracy już od dawna jest ucywilizowany. Wszystkich chętnych po lepsze warunki/prawa pracy zapraszamy.

    • Czytelnik anonimowy
      10 października 2024, 21:28

      okropny kraj i zawsze będzie niestety wyjeżdżam stąd pracę można dostać wszędzie w Polsce i jest mnóstwo pracy a to jeszcze jakiej

    • Joe
      11 października 2024, 04:58

      Niemiecki rynek ucywilizowany? Nie opowiadaj farmazonow thebilu!! Bylem. Nigdy wiecej DE. UK tez sie skonczylo.

    • Czytelnik anonimowy
      13 października 2024, 06:17

      Joe gdzie byłeś i kogo to że ty byłeś? niemiecki rynek pracy jest bardzo ustabilizowany jeśli pracujesz bezpośrednio dla firmy od 2024 nie ma agencji pracy tymczasowych oprócz prac tymczasowych rolnych lub innych sezonowych tylko w UK nadal patologia i agencje pracy. W Niemczech nie ma również kontraktów zero hours.

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 17.06.2025
    GBP 5.0138 złEUR 4.2750 złUSD 3.7005 złCHF 4.5527 zł

    Sport