Menu

UK: Domy opieki zamykane, bo brakuje pracowników

UK: Domy opieki zamykane, bo brakuje pracowników
Większość personelu w domach opieki pochodzi spoza Wielkiej Brytanii, najczęściej z Indii lub krajów afrykańskich. (Fot. Getty Images)
Domy opieki na Wyspach czeka poważny kryzys kadrowy po tym jak nastąpił 81-procentowy spadek liczby wiz przyznawanych pracownikom zagranicznym. Niektóre placówki już teraz muszą się zamykać, bo nie ma ich kto obsługiwać - donosi brytyjska prasa.

Po ostatnich zmianach w systemie imigracyjnym domy opieki w całym kraju mają poważne problemy ze znalezieniem personelu. Do tej pory były to głównie osoby pochodzące z innych krajów, chcące pracować w tym sektorze na Wyspach - głównie z Indii i krajów afrykańskich.

Tymczasem według danych brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Home Office), do czerwca 2024 r. liczba przyznanych wiz dla pracowników służby zdrowia i opieki spadła ze 121 290 do 89 095 w roku – jest to spadek o ponad jedną czwartą.

Wizy wydane w ciągu trzech miesięcy do czerwca spadły o 81 procent w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku – czemu towarzyszył 66-procentowy spadek liczby wiz wydanych osobom będącym na czyimś utrzymaniu.

Domy opieki ostrzegały, że zmiany w systemie imigracyjnym, które weszły w życie na początku tego roku, utrudnią rekrutację i mogą doprowadzić do ich zamknięcia.

Od marca opiekunom nie wolno zabierać ze sobą do Wielkiej Brytanii małżonków i dzieci (czyli "osób na utrzymaniu"), co zdaniem sektora zniechęca ludzi do przyjazdu.

Nadra Ahmed, przewodnicząca branżowej organizacji tego sektora - National Care Association - podkreśla, że obecnie na pracowników czeka około 130 000 wakatów. Dodaje, że ​​około 70 000 osób pracujących w domach opieki zostało zrekrutowanych właśnie za granicą.

Jej zdaniem nie ma wystarczająco dużo Brytyjczyków, którzy chcą pracować w tym zawodzie i sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na opiekę ze strony starzejącej się populacji. Oprócz fizycznych i psychicznych wyzwań związanych z tą pracą, nie zachęcają do niej także zarobki.

Personel domów opieki często otrzymuje minimalne wynagrodzenie z powodu ograniczonego finansowania ze strony władz lokalnych, które opłacają opiekę społeczną ze środków pochodzących z dotacji rządowych i podatku lokalnego.

Tymczasem wysoko postawione źródło w Home Office poinformowało, że rząd nie złagodzi przepisów dotyczących wiz w sektorze zdrowotnym i opiekuńczym, a ponadto będzie kontynuował surowsze kontrole wprowadzone przez konserwatystów w ramach represji imigracyjnych.

"Dzisiejsze statystyki pokazują, że nadal została nam długa droga do przebycia, aby zmniejszyć historycznie wysoki poziom legalnej migracji. Przynosi ona wiele korzyści dla Wielkiej Brytanii, ale musi być odpowiednio kontrolowana i zarządzana, aby system był sprawiedliwy" - poinformował rzecznik brytyjskiego MSW.

Czytaj więcej:

Raport: Masowa imigracja do UK zwiększa presję na świadczenia i rynek mieszkaniowy

Już prawie 13,5 tys. nielegalnych imigrantów przedostało się do Wielkiej Brytanii w tym roku

Lista zawodów deficytowych w UK: Które branże najbardziej potrzebują pracowników?

Home Office: O wizę pracowniczą w niektórych branżach może być coraz trudniej

    Komentarze
    • Anna
      27 sierpnia 2024, 19:10

      Ja się pytam jak to jest ? Mam sąsiadkę teraz ma około 40 lat od ponad dziesięciu lat jesteśmy sąsiadkami nigdy nie słyszałam żeby pracowała . Ma dziecko ale ten chłopak ma 17 lat . Jak to jest , że tu nie ma pracowników ,tam nie ma a ludzie siedzą latami bez pracy . No to coś chyba jest nie tak . Poza tym to już te ich ustawy i zmiany to śmiech na sali . Najpierw nikt nie wjedzie . Prawie z głodu umarliśmy bo ci co zabierali pracę pojechali do domu i nie było komu pracować . Później wymagania z kosmosu żeby przyjechać tyrać za najniższą krajową . A teraz panika . Żal na to patrzeć .

    • Ta
      27 sierpnia 2024, 20:40

      A kto chciałby wykonywać tak ciężką pracę, zarówno fizycznie jak i psychicznie za 11,44-12 funtów na godzinę brutto?! Nawet w Londynie lepiej nie płacą, a przy dzisiejszych cenach to za taką wypłatę samodzielnie pokoju nie wynajmiesz …

    • Ice
      27 sierpnia 2024, 21:02

      Ludzi jest, tylko nie do pracy!!! Niestety, ale tego typu placówki płacą bardzo słabo, dlatego w dobie obecnych podwyżek, nie mają pracowników.

    • Grzegorz
      28 sierpnia 2024, 01:35

      1 dawka 2 dawka 3 dawka boostery oto wymagania do pracy jako care worker, winni są ci którzy oddali wolność z dnia na dzień. Jak zachowacie się w czasie nadchodzących kolejnych fake-ów, tak jak Pazura , Małysz, Janda, Lewandowski i inni ???

    • Kolega nocka
      28 sierpnia 2024, 01:36

      W tym kraju nie opłaca się pracować koszty życia przebijają 5 razy te w Polsce ,dodam że od nowego roku dopłaty od rządu w takim zawodzie w Polsce to 1000 złotych netto dodatkowo już obowiązuje, plus nowe prawo dotyczące płac 55 procent średniej EU,myślę że spokojnie można zarobić w tej pracy w Polsce około 8 tysiąc złotych brutto z dodatkiem rządowym już w tej chwili zarobki to 5 tysięcy PLN. Niestety przy tak drogim życiu tutaj w UK się nie opłaca pracować w żadnym zawodzie.Poza tym kraj przypomina pobojowisko,prawo dyktatury, niebezpiecznie na każdym kroku,dziwić się że pracowników brak ?

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 23.06.2025
    GBP 4.9918 złEUR 4.2727 złUSD 3.7212 złCHF 4.5495 zł

    Sport