Menu

UK: Będzie zakaz podwyżek opłat za telefon i internet w trakcie trwania kontraktu

UK: Będzie zakaz podwyżek opłat za telefon i internet w trakcie trwania kontraktu
Kontrakty z firmami telekomunikacyjnymi są najczęściej tak skonstruowane, że dostawca może podnosić ceny nawet w czasie trwania umowy. Od przyszłego roku ma to się skończyć. (Fot. Getty Images)
Firmy telefoniczne, a także te dostarczające internet szerokopasmowy i płatną telewizję, będą miały zakaz narzucania podwyżek cen w połowie trwania umowy. Organ regulacyjny Ofcom dokładnie przyjrzał się praktykom w tym sektorze i z zaniepokojeniem odnotował tłumaczone inflacją nadużycia wobec klientów.

Zgodnie z planami, które mają wejść w życie w styczniu 2025 r., Ofcom zmusi dostawców do informowania klientów z góry, w "funtach i pensach", o wszelkich spodziewanych podwyżkach podczas całego okresu obowiązywania umowy.

Najwięksi brytyjscy dostawcy usług telekomunikacyjnych wprowadzili do umów postanowienia nakładające roczne podwyżki cen powiązane ze wskaźnikiem cen towarów i usług konsumenckich (CPI) plus 3,9 punktu procentowego.

Ofcom stwierdził, że większość konsumentów nie była świadoma tej praktyki. Po tym, jak inflacja osiągnęła najwyższy poziom od czterech dekad, niektórzy stanęli w obliczu wzrostu cen aż do 17,3%. 

Oficjalne dane pokazują, że inflacja w usługach telekomunikacyjnych skoczyła do najwyższego poziomu od 1991 roku wiosną ubiegłego roku, kiedy to miało miejsce najwięcej podwyżek cen w połowie okresu obowiązywania umowy.

Presja na organ regulacyjny rosła - głównie ze strony opozycyjnej wówczas Partii Pracy. Szczególnie domagano się, aby Ofcom podjął działania po alarmujących wynikach dochodzenia dziennikarzy "The Guardian" zeszłego lata. Okazało się bowiem, że największe brytyjskie firmy z branży telefonii komórkowej i internetu szerokopasmowego przeprowadziły największą rundę podwyżek cen od ponad 30 lat.

Ofcom otrzymał ponad 800 skarg klientów związanych z podwyżkami cen w okresie od stycznia do października 2023 r., czyli dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie w 2021 r.

Od 17 stycznia przyszłego roku dostawcy będą musieli informować klientów o wszelkich planowanych podwyżkach cen wynikających z umów - jeszcze przed podpisaniem umowy, aby umożliwić im dokonanie świadomego wyboru. Ponadto firmy zobowiązane będą również określić, kiedy nastąpią jakiekolwiek zmiany w cenie miesięcznej.

"Przy ograniczonych budżetach domowych ludzie muszą mieć pewność co do swoich miesięcznych wydatków. Jest to jednak niemożliwe, jeśli jesteś związany umową, w której cena może się zmienić w oparciu o coś tak trudnego do przewidzenia, jak przyszła inflacja. W imieniu klientów usług telefonicznych, łączy szerokopasmowych i płatnej telewizji zamierzamy stłumić tę praktykę, aby ludzie mogli być pewni ceny, jaką zapłacą, łatwiej porównywać oferty i korzystać z konkurencyjnego rynku, jaki mamy na rynku Wielkiej Brytanii" - wyjaśnia Cristina Luna-Esteban, dyrektor ds. polityki telekomunikacyjnej Ofcom.

Czytaj więcej:

Firmy telekomunikacyjne w UK szykują podwyżki. Jakie prawa mają klienci i jak o nie walczyć?

Virgin Media najgorszym dostawcą usług szerokopasmowych w UK? To na tę firmę wpływa najwięcej skarg

Which?: Użytkownicy usług mobilnych i internetu w UK stoją w obliczu "nieuczciwych" podwyżek cen

Brytyjska sieć EE oferuje nową usługę subskrypcji do walki z oszustwami telefonicznymi

Oto 10 regionów w UK z najsłabszym sygnałem telefonii komórkowej

Firma BT ukarana gigantyczną karą finansową za brak możliwości wykonywania połączeń z numerem 999

    Komentarze
    • Bufon
      24 lipca 2024, 10:11

      Problemem nie jest to, że ceny wzrastają w czasie trwania umowy, ale to że nie można anulować takiej umowy jeśli dostawca nagle ogłosi podwyżkę w trakcie trwania kontraktu.

    • Ozi
      24 lipca 2024, 14:02

      Większość sieci nie ma zielonego pojęcia co to jest CPI i jak się obicza .Dlatego używają kalkulatora RPI żeby obliczyć CPI .I wychodzi bzdura i oszustwo .CPI jest do różnic inflacji w skali roku a RPI jest to różnica inflacji w skali miesiąca. RPI od 1996 zostało ,zastopione CPI .Ale operatorzy nie umieją obliczyć CPI i używają Kalkulatora RPI i wprowadzają w błąd konsumenta .Wystarczy sprawdzić jak oblicza operator i okaże się że wprowadza w błąd konsumenta i nalicza nie uzasadniona stawkę CPI tylko RPI które już nie obowiazuje. W skrucie jest to wielkie oszustwo.

    • Ozi
      25 lipca 2024, 09:30

      Przepisy Kodeksu Konsumeckiego qrt 2015 jasno określają ze konsuen musi być poinformowany o wszystkich opłatach przed zawarciem umowy .Jeśli operator się zdecyduje na zmiany konsumen może zrezygnować beż ponoszenia oplat z tego tytułu. Pozatym jest zapisane ze operator ponosi koszty dostawy np. paczki z telefonem lub inne koszty w czasie trwania umowy. Przepisy istnieją ale nikt ich nie czyta i nie respektuje .

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 20.06.2025
    GBP 5.0002 złEUR 4.2709 złUSD 3.7067 złCHF 4.5423 zł

    Sport