UK ma najniższy od dekady wynik w rankingu nierówności między płciami w miejscu pracy

"Spowolnione" tempo zmian w wynagrodzeniach kobiet w stosunku do mężczyzn - które oznacza, że przy obecnym tempie wyrównanie różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn może zająć ponad 30 lat - sprawiło, że UK spadło o jedno miejsce na 18. pozycję w Indeksie Kobiet w Pracy opracowanym przez firmę konsultingową PwC.
Spadek ten oznacza, że UK spadła na drugie miejsce wśród krajów G7 i obecnie plasuje się za Kanadą.
W rankingu, który uwzględnia m.in. różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn oraz wskaźniki zatrudnienia, najlepiej wypadają Islandia, Nowa Zelandia i Luksemburg.
UK awarded its lowest ranking for workplace gender equality in a decade https://t.co/dFAqHd12xq
— The Protector (@The_Protect0r_) March 3, 2025
‘Sluggish’ pace in tackling gender pay gap and worsening employment levels push UK back to 18th in PwC index of OECD countries
Women’s worsening unemploymen… https://t.co/xlUGyVOIRl
Chociaż UK nieznacznie poprawiło lukę pomiędzy średnimi zarobkami mężczyzn i kobiet, to powstrzymywało ją stosunkowo powolne tempo zmian i pogarszający się poziom bezrobocia oraz udział w rynku pracy w stosunku do mężczyzn - wynika z danych opartych na rankingach z 2023 roku.
Wyniki brytyjskiego rynku pracy w zakresie zatrudnienia kobiet w pełnym wymiarze godzin okazały się szczególnie kiepskie i osiągnęły wskaźnik 68,9%, co plasuje Zjednoczone Królestwo na 27. miejscu wśród 33 najważniejszych gospodarek OECD i znacznie poniżej średniej OECD wynoszącej 78,1%.
Badania PwC sugerują, że kluczowe jest, aby UK poprawiło poziom wynagrodzeń kobiet, ponieważ stwierdzono korelację między zwiększonym udziałem kobiet w rynku pracy a produktywnością i wzrostem PKB w krajach OECD w latach 2011-2023.
Czytaj więcej:
Włochy: Firma poszukiwała spawaczy. Zgłosiły się same kobiety
Były szef M&S twierdzi, że praca z domu szkodzi produktywności i "cofa kraj o 20 lat"