Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UE zasypywana listami od osób, które nie mogą przekroczyć granicy

UE zasypywana listami od osób, które nie mogą przekroczyć granicy
Wielu Europejczyków utknęło w nie swoich krajach bez możliwości powrotu. (Fot. Getty Images)
Zdesperowani Europejczycy, którzy ze względu na zamknięcie granic nie mogą wyjechać do innego kraju zasypują KE listami w tej sprawie. Ta jednak nie daje na razie nadziei na szybką poprawę sytuacji, choć w przyszłym tygodniu przedstawi wytyczne dla krajów UE.
Reklama
Reklama

W odpowiedzi na pandemię koronawirusa wiele państw członkowskich przywróciło kontrole graniczne i restrykcje dotyczące podróżowania. Poruszanie się nawet w obrębie jednego kraju wiąże się z ryzykiem otrzymania grzywny, jednak w przypadku przekraczania granicy ryzyko takie jest zwielokrotnione, a niejednokrotnie można się liczyć z koniecznością zawrócenia z przejścia granicznego.

"Dostaje dziesiątki listów od zdesperowanych ludzi z prośbami o pomoc i wy jako europosłowie pewno też je dostajecie" - przekazała na wczorajszym posiedzeniu komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

Problem dotyczy milionów Europejczyków i nie ogranicza się tylko do kwestii wakacji, czy wypadków weekendowych. "Ludzie piszą: jestem w Austrii, Grecji, albo w Polsce, jak mogę wrócić do domu w Bułgarii, Niemiec, Słowenii? Jesteśmy emerytami, którzy mieli wrócić z Hiszpanii do Francji, utknęliśmy. Mieszkam w Belgii, ale moja narzeczona we Francji, nie możemy się widywać. Mój partner nie mógł być świadkiem narodzin naszego dziecka" - przywoływała historie jakie do niej trafiają komisarz.

Znaczna część europejskich lotnisk pozostaje zamknięta. (Fot. Getty Images)

Jak zaznaczyła Johansson obecna sytuacja dotycząca granic jest stabilna, co nie oznacza, że jest do zaakceptowania jako rozwiązanie długoterminowe. Zwróciła uwagę, że pandemia koronawirusa pokazała jak wyglądałaby Europa bez swobody poruszania się i jak wyglądało to dawniej.

"To prawdopodobnie najbliższe doświadczeniu jakie miały miliony Europejczyków z Europy Środkowo-Wschodniej. Oni pamiętają jak to jest nie móc wyjechać z kraju, gdy jest się odciętym od przyjaciół i rodziny. To jak podróż w czasie do ciemnej i odległej przeszłości" - zauważyła Szwedka.

Komisja Europejska niewiele może jednak sama zrobić, bo kompetencje dotyczące granic należą do władz państw członkowskich. Unijni ministrowie spraw wewnętrznych już kilkakrotnie się naradzali w tej kwestii, ale do tej pory poza ułatwieniami dla przewozu towarów niewiele się zmieniło dla obywateli. 

Czytaj więcej:

UE: Ruch lotniczy w zapaści, ale wiele linii wciąż lata

Czy latem będzie można polecieć na wakacje?

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama