Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

UE zakazała sprzedaży produktów podwójnej jakości

UE zakazała sprzedaży produktów podwójnej jakości
Autorzy projektu liczą na to, że rynek spożywczy w UE zostanie ujednolicony. (Fot. Getty Images)
Parlament Europejski w Strasburgu poparł przepisy zakazujące sprzedaży produktów podwójnej jakości. Nowe zasady zostały zatwierdzone przez Izbę przy 474 głosach za, 163 przeciw i 14 wstrzymujących się.
Reklama

Zgodnie z przyjętą ustawą, produkty sprzedawane pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu powinny mieć jednakowy skład. Przepisy powstały, ponieważ wiele krajów Europy Środkowej i Wschodniej wskazuje, że na ich terenie sprzedawana jest żywność gorszej jakości niż w zachodniej Europie.

Kwestia ta od wielu lat budzi sporo emocji. To dlatego, że produkty określonych firm sprzedawane pod tą samą nazwą w różnych krajach zawierają różne składniki.

Producenci od lat tłumaczą to specyfiką poszczególnych rynków, na których klienci przyzwyczajeni są np. do konkretnego smaku. Krytycy jednak wskazują, że gorsze składniki znajdują się często w produktach kierowanych na rynki Europy Środkowej i Wschodniej, a lepsze - na rynki Zachodu.

Zgodnie z przyjętymi przepisami firmy będą musiały albo ujednolicić skład produktów sprzedawanych w UE, albo zmienić nazwę produktów. 

Krytycy przyjętej ustawy zwracają uwagę, że wiele firm, jeśli nie podejmie się rebrandingu, zmuszona będzie do zmiany polityki cenowej, która może doprowadzić do znacznego wzrostu cen w sklepach na terenie biedniejszych krajów w UE.

 

  Komentarze


  • PANISHMENT
   18 kwietnia, 10:50

   A JAKIE TO FIRMY? TO NIE BEDE KUPOWAĆ ZA KARE, ZŁODZIEJE I BANDYCI

  • Marek
   18 kwietnia, 17:05

   A gdzie informacja, ze 15 polskich poslow glosowalo przeciwko ustawie? (11-tu z listy PO, 3-ch z listy PSL, 1 z listy SLD). Niezle co??

  • Emigrator
   18 kwietnia, 20:41

   "...Krytycy przyjętej ustawy zwracają uwagę, że wiele firm, jeśli nie podejmie się rebrandingu, zmuszona będzie do zmiany polityki cenowej, która może doprowadzić do znacznego wzrostu cen w sklepach na terenie biedniejszych krajów w UE..."
   Doprawdy??? Na razie produkty sprzedawane w Polsce przez niemiecka siec L...l sa duzo gorszej jakosci, ale za wysze ceny niz w UK. W ustawie zabraklo ujednolicenia cenowego ;)

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.10.2019
  GBP 4.900 złEUR 4.297 złUSD 3.896 złCHF 3.910 zł

  Sport


  Reklama