Menu

UE przekaże 500 tys. euro pomocy poszkodowanym przez huragan Dorian

UE przekaże 500 tys. euro pomocy poszkodowanym przez huragan Dorian
Sytuacja na Bahamach jest bardzo trudna. (Fot. Getty Images)
Po najsilniejszym w historii huraganie na Atlantyku, który nawiedził Bahamy, Unia Europejska zdecydowała w piątek o przekazaniu 500 tys. euro wsparcia finansowego tym wyspom, aby pomóc osobom dotkniętym przez kataklizm.
Reklama

Pieniądze te mają pójść na zaspokojenie pilnych potrzeb, takich jak schronienie, woda, żywność i środki higieny.

"Huragan Dorian dokonał wielu zniszczeń, spowodował wiele ofiar i zniszczył domostwa. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc, zapewniając wsparcie ludziom na miejscu. Łączymy się myślami z wszystkimi osobami dotkniętymi tą tragedią. UE jest gotowa udzielić dalszej pomocy" - przekazał Christos Stylianides, unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego Unii Europejskiej pozostaje w ścisłym kontakcie z władzami Bahamów, monitorując sytuację i kierując pomocą ze strony UE. Ponadto Komisja Europejska oddelegowała eksperta ds. pomocy humanitarnej do przeprowadzenia szybkiej oceny potrzeb, a unijna służba ratownicza Copernicus obecnie zapewnia mapy satelitarne tego obszaru.

Wielu mieszkańców Bahamów utraciło dach nad głową. (Fot. Getty Images)

Dorian dotarł na Bahamy w niedzielę i zatrzymał się tam na półtora dnia. Ciągły wiatr przekraczał prędkość 290 km/godz., a w porywach - nawet 350 km/godz. Fale sztormowe osiągały wysokość ponad 7 metrów. Żywioł spowodował gigantyczne powodzie. Uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało około 13 tysięcy domów. Zginęło tam co najmniej 30 osób.

Oenzetowski Światowy Program Żywnościowy (WFP) poinformował, że w związku z przejściem huraganu Dorian co najmniej 61 tys. ludzi na Bahamach może potrzebować pomocy żywnościowej. Trwa ocena potrzeb mieszkańców wysp i poniesionych szkód.

  Komentarze
  • Frank
   7 września, 07:49

   A Anglia co przekaże poszkodowanym? tylko o swojej dupie myśli, 40 bln trzeba oddać złodzieje!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama