Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

UE proklamuje dokument ws. praw socjalnych

UE proklamuje dokument ws. praw socjalnych
Sygnatariusze dokumentu, który ma gwarantować prawa socjalne obywatelom UE. (Fot. LUDOVIC MARIN/AFP/Getty Images)
Liderzy instytucji UE podpisali tzw. europejski filar spraw społecznych, proklamując tym samym zbiór zasad ws. dostępu do zatrudnienia, warunków pracy, ochrony socjalnej i zatrudnienia. Wśród krajów UE nadal utrzymują się różnice w podejściu do tych kwestii.
Reklama

W imieniu Parlamentu Europejskiego dokument podpisał dzisiaj w Goeteborgu jego szef Antonio Tajani, w imieniu reprezentującej państwa członkowskie prezydencji w Radzie UE - premier Estonii Juri Ratas, a w imieniu Komisji Europejskiej jej przewodniczący Jean-Claude Juncker. W ceremonii wzięli udział szefowie państw i rządów krajów członkowskich, w tym premier Beata Szydło.

Europejski filar praw socjalnych opiera się na 20 podstawowych zasadach uporządkowanych według trzech kategorii: równe szanse i dostęp do zatrudnienia, uczciwe warunki pracy oraz ochrona socjalna i integracja społeczna.

Choć zasady te nie są wiążące, mają być wytyczną dla państw członkowskich w kwestii standardów społecznych. W dokumencie mowa jest np. o tym, że państwa UE mają dbać "o odpowiednie płace minimalne, by zapewnić, że zaspokojone będą potrzeby pracownika i jego rodziny".

"Wielu będzie mówiło, że to tylko poezja i nic więcej, ale to nieprawda. To program, program dotyczący zasad i działań" - przekonywał Juncker. UE chce wykorzystać szansę związaną z tym, że jest w dobrej sytuacji gospodarczej, uporała się z największymi kryzysami, ma za sobą także wybory w kluczowych państwach (od Holandii przez Francję po Niemcy i Austrię), aby pokazać obywatelom, że się o nich troszczy. "To czas, gdy UE ma wiatr w żaglach" - podkreślał przewodniczący Komisji.

Przed podpisaniem dokumentu podzieleni na trzy grupy przywódcy unijni wzięli udział w równoległych dyskusjach na temat dostępu do rynku pracy, uczciwego zatrudnienia i jego warunków, a także wspierania zmiany miejsca pracy i zawodu.

Europejski filar spraw socjalnych przewiduje, że bez względu na rodzaj i czas trwania stosunku pracy pracownicy czy samozatrudnieni mają prawo do odpowiedniej ochrony socjalnej. W wytycznych można też przeczytać, że każdy, "kto nie dysponuje wystarczającymi środkami, ma prawo do odpowiedniego dochodu minimalnego zapewniającego godne życie".

Jeśli chodzi o bezrobotnych, to przewiduje się ciągłe i konsekwentne udzielanie wsparcia dostosowanego do ich indywidualnych potrzeb. Osoby długotrwale bezrobotne mają z kolei mieć prawo do "dogłębnej indywidualnej oceny najpóźniej do 18. miesiąca bezrobocia".

Dokument wskazuje też, że niezależnie od rodzaju i czasu trwania stosunku pracy pracownicy mają prawo do sprawiedliwego i równego traktowania w odniesieniu do warunków pracy, dostępu do ochrony socjalnej i szkoleń.

 

  Komentarze


  • Hugo
   17 listopada 2017, 18:44

   Zapamiętajcie sobie ten dokument - rodacy na wyspach ! Po "Brexicie" to tylko Wasz pracodawca będzie Waszym panem decydującym o zarobkach,komu więcej,komu mniej...Urlopy i zapłata za niego to będzie widzimisię Waszego Pana !!! Da albo 10 dni płatnych albo 28 albo 0!!!! Skończy się ochrona cywilizowanej Europy i do UK powróci XIX-sto wieczny dickensowski dziki kapitalizm !!! Chciwi pracodawcy tylko na to czekają,jak nie będzie obowiązywać unijne prawodawstwo i prawo pracy !!!!

  • Hhh
   17 listopada 2017, 19:13

   Tak powinni to podpisac ale bez Mr May. Ja to Nie powinni dotyczyc I jebanych Angoli

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama