Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UE o przywróceniu kontroli na granicy irlandzkiej: "Tylko papież jest nieomylny"

UE o przywróceniu kontroli na granicy irlandzkiej: "Tylko papież jest nieomylny"
Krok Brukseli przyjęto z oburzeniem zarówno w Londynie, jak i w Belfaście, wskutek czego po kilku godzinach UE się z niego wycofała. (Fot. Getty Images)
W moim kraju mamy powiedzenie: 'Tylko papież jest nieomylny'. Pomyłki się zdarzają. Ważne, żeby je identyfikować wcześnie i naprawiać - oświadczył rzecznik KE Eric Mamer, pytany o decyzję Komisji w sprawie przywrócenia kontroli na granicy Irlandii i Irlandii Północnej, a potem wycofanie się z niej.
Reklama
Reklama

"Pochodzę z kraju historycznie katolickiego (Francji - przyp. red.) i w moim kraju mamy powiedzenie: Tylko papież jest nieomylny. Pomyłki się zdarzają. Ważne, żeby je identyfikować wcześnie - w tym przypadku zanim decyzje zostały sfinalizowane - i naprawiać je" - stwierdził Mamer.

W piątek Komisja wprowadziła mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek z terytorium UE, czego konsekwencją było przywrócenie kontroli na granicy między Irlandią Północną a Irlandią. Komisja przez wiele miesięcy powtarzała, że utrzymanie otwartej granicy jest kluczowe dla procesu pokojowego w Irlandii Północnej. Po fali oburzenia po kilku godzinach UE wycofała się z tej decyzji.

"Myślę, że Unia Europejska uznała, że popełniła błąd, uruchamiając artykuł 16., co oznaczałoby ponowne przywrócenie granicy na wyspie Irlandia. Dostrzegamy niektóre trudności i presję, z jakimi boryka się UE. Teraz możemy pójść dalej i zapewnić, by problemy, którymi mieszkańcy Irlandii Północnej są słusznie zaniepokojeni, mogły zostać rozwiązane" - ocenił w sobotę brytyjski minister Michael Gove.

Dodał, że rozmawiał o tej sprawie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Maroszem Szefczoviczem. "Obaj zgodziliśmy się, że potrzebujemy resetu, że musimy postawić na pierwszym miejscu mieszkańców Irlandii Północnej" - podkreślił.

Decyzja KE była zgodna z prawem - art. 16 protokołu w sprawie Irlandii Północnej będącego częścią umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty pozwala obu stronom na jednostronne zawieszenie tych postanowień w przypadku uznania, że w wyniku obowiązywania protokołu nastąpiłyby "poważne trudności gospodarcze, społeczne lub środowiskowe". Krok Brukseli przyjęto jednak z oburzeniem zarówno w Londynie, jak i w Belfaście, wskutek czego po kilku godzinach UE się z niego wycofała.

Możliwość zastosowania tego artykułu uznawano do tej pory za ostateczność, gdyż mogłoby to zagrozić całemu protokołowi w sprawie Irlandii Północnej, a w konsekwencji - relacjom między Londynem a Brukselą. Ponadto brak twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną jest uważany za kluczowy dla północnoirlandzkiego procesu pokojowego.

Czytaj więcej:

Gove: "Wielka Brytania musi otrzymać wszystkie szczepionki, które zamówiła"

Brexit: UE jednak nie przywróci kontroli na irlandzkiej granicy

Gove: Unia zrozumiała, że popełniła błąd w kwestii granicy irlandzkiej

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama