Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

UE nie będzie już ratować migrantów na morzu

UE nie będzie już ratować migrantów na morzu
Szacuje się, że od początku funkcjonowania w ramach EUNAVFOR MED Sophia uratowano na morzu około 45 tys. osób. (Fot. Getty Images)
Przez brak porozumienia, gdzie wysadzać na ląd uratowanych na morzu imigrantów, państwa UE zdecydowały wczoraj, że operacja Sophia, której celem jest zwalczanie przemytu ludzi przez Morze Śródziemne, przestanie wysyłać statki do patrolowania wód.
Reklama

Według źródła unijnego, Włochy nie chciały się zgodzić na przedłużenie mandatu Sophii bez zmiany zasad w zakresie wysadzania na ląd uratowanych w trakcie patrolowania wód migrantów. Rzym od dawna postuluje, by państwa UE rotacyjnie otwierały swoje porty dla statków z migrantami na pokładzie. 

Wprawdzie celem operacji nie jest zabieranie na brzeg dryfujących na morzu Afrykańczyków chcących dostać się do UE, ale zgodnie z międzynarodowym prawem morza jednostki, które zabiorą na pokład rozbitków, mają ich odstawić do najbliższego portu. W praktyce osoby takie trafiają głównie do Włoch.

Kwestia funkcjonowania operacji Sophia, w ramach której zwalcza się przemyt migrantów, od miesięcy była tematem dyskusji. Już poprzednim razem przedłużenie półrocznego mandatu nie było pewne. Teraz do tego doszło, ale z zastrzeżeniem, że komendant operacji wstrzyma uczestnictwo w działaniach jednostek morskich.

KE przyznała wczoraj, że sytuacja jest trudna. "Państwa członkowskie podjęły decyzję. My uważamy, że bez zasobów marynarki operacja nie będzie w stanie efektywnie realizować swojego mandatu" - oświadczyła rzeczniczka KE Maja Kocijanczicz. Mandat operacji został jednak przedłużony, co oznacza, że walka z przemytnikami będzie się mogła odbywać m.in. z wykorzystaniem samolotów.

Szacuje się, że od początku funkcjonowania w ramach EUNAVFOR MED Sophia uratowano na morzu około 45 tys. osób. Obecnie grupa zadaniowa Sophii składa się z włoskiej fregaty i hiszpańskiego okrętu oraz dwóch śmigłowców i sześciu innych jednostek powietrznych (2 z Luksemburga, 1 z Hiszpanii, 1 z Polski, 1 z Francji i 1 z Włoch).

Mandat misji wygasa z końcem marca, dlatego potrzebna była decyzja o jego przedłużeniu.

Nazwa operacji wzięła się od imienia dziewczynki - Sophia (Zofia) - która urodziła się 24 sierpnia 2015 r. na pokładzie niemieckiej fregaty Schleswig-Holstein pływającej na Morzu Śródziemnym w ramach ówczesnej grupy zadaniowej EUNAVFOR MED. Jej matka, Somalijka, która została uratowana wraz z innymi 453 emigrantami, została wysadzona wraz z noworodkiem w porcie we włoskim Tarencie.

 

  Komentarze


  • Tomek zwany Prezesem
   28 marca, 14:35

   Nie dziwie sie italiancom;
   Tez byscie nie chcieli wyciagac z wody I przywozic do Portu co dzien setek osob.
   Gdzie Jest Unia;ktora jezeli pomaga lub udaje ze pomaga zostawie tych ludzi we Wloszech lub Grecji I nie die co z nimi zrobic.
   Jak nie majà pomyslu to niech nie prxyjmujà nikogo.
   Zaraz ktos powie ze to nie chumanitarne I rasistowskie;Nie:To prawda UE narobila smrodu I nie wie jak sie go pozbyc.
   NIECH ich Merkelowa przyjmuje razem z Makronem to beda mieli Prawo I sprawiedliwosc na jakie zasluguja

  • Polak sczery
   28 marca, 15:02

   To jest skandal że nie będzie się ratować rozbitków. Co za zdziczenie! Co za brak empatii! Do tej pory można było ratować ludzi a od tej pory nie? To też są ludzie i chcą żyć godnie i bezpiecznie. Och, w tej Unii źle się dzieje. Co za homofobia, ksenofobia i ciemnogród!

  • Jaś
   28 marca, 17:55

   Polak sczery ujawnij sie capie.

  • Edek od kredek
   29 marca, 13:54

   do Polak szczery możesz sobie ich uratować i zabrać do swojego domu,

  • Slawek
   29 marca, 17:08

   Z tego co wiem Isis zostało rozbite, to niech "rozbitkowie" płyną do USA które ten kryzys wywołało. Najlepiej z dobrą zmianą. Tam wspólnie zaprowadzą pokój, dekoracje, i religijne korzenie.

  • Grzegorz rozwadowski
   30 marca, 18:54

   prosze poszukac sobie co za przekroczenie granicy nielegalnie grozi w chinach indiach korei itp a eu co welcome

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2019
  GBP 4.737 złEUR 4.259 złUSD 3.785 złCHF 3.848 zł

  Sport


  Reklama