Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

UE chce surowszych limitów dla substancji rakotwórczych

UE chce surowszych limitów dla substancji rakotwórczych
Komisarz Marianne Thyssen oceniła, że UE musi zwiększyć wysiłki na rzecz ochrony pracowników przed rakiem. (Fot. EU.eu)
Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie w UE limitów dla pięciu kolejnych substancji rakotwórczych, na które mogą być narażeni pracownicy w różnych zawodach.
Reklama

Unijna komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie - Marianne Thyssen - zapowiedziała, że to kolejny ważny krok w walce z chorobami nowotworowymi związanymi z pracą i innymi istotnymi problemami zdrowotnymi w miejscu pracy. "Poprawi to ochronę ponad miliona pracowników w Europie i pomoże stworzyć zdrowsze i bezpieczniejsze miejsca pracy" - dodała.

Komisja proponuje włączenie do dyrektywy dotyczącej czynników rakotwórczych i mutagenów nowych limitów dla pięciu rakotwórczych substancji chemicznych. Te limity określają maksymalne dopuszczalne stężenie rakotwórczych substancji chemicznych w powietrzu w miejscu pracy.

Propozycja dotyczy kadmu i jego związków nieorganicznych, berylu i jego związków nieorganicznych, kwasu arsenowego, a także nieorganicznych związków arsenu oraz formaldehydu.

Pierwsze trzy wymienione powyżej substancje są powszechnie stosowane m.in. w produkcji i rafinacji kadmu, produkcji akumulatorów niklowo-kadmowych, wytopie cynku i miedzi, odlewnictwie, produkcji szkła, tworzyw sztucznych, elektronice, budownictwie oraz recyklingu.

Wprowadzenie limitów ma nie tylko doprowadzić do zmniejszenia liczby nowotworów związanych z pracą, lecz również ograniczyć inne poważne problemy zdrowotne powodowane substancjami rakotwórczymi i mutagennymi. Na przykład narażenie na beryl, oprócz raka płuc, powoduje również nieuleczalną przewlekłą chorobę berylową (berylozę).

Z danych wynika, że nowotwory są główną przyczyną zgonów związanych z wykonywaną pracą – odpowiadają za 52 proc. takich zgonów rocznie. W przypadku chorób układu krążenia odsetek ten wynosi 24 proc., a w przypadku urazów – 2 proc. Nowotwory może powodować narażenie na działanie niektórych chemikaliów w miejscu pracy. Choroba nowotworowa jest wprawdzie chorobą złożoną i trudno jest jednoznacznie określić czynniki ją wywołujące, wiadomo jednak, że nowotworom spowodowanym narażeniem na działanie substancji chemicznych w miejscu pracy można zapobiec poprzez zmniejszenie lub wyeliminowanie takiego narażenia.

Aby zagwarantować pracownikom ochronę przed takimi zagrożeniami, UE przyjęła w 2004 r. dyrektywę 2004/37/WE w sprawie czynników rakotwórczych i mutagenów. Dyrektywa ta określa działania, które należy podjąć w celu wyeliminowania lub ograniczenia narażenia na rakotwórcze i mutagenne substancje chemiczne, a tym samym ma pomóc w zapobieganiu zawodowym chorobom nowotworowym i chorobom pokrewnym.

 

  Komentarze


  • Ed
   7 kwietnia, 20:26

   A co z chemia w jedzeniu ??? Ściema ...

  • PiotrekBlk
   7 kwietnia, 20:41

   Przede wszystkim szczepionki, GMO, chemtrails,
   są zagrozeniem

  • Piotrek
   8 kwietnia, 17:02

   To nie szczep dzieci na ospe odre I hainegomefine ...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Reklama