Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UE: Zabawki i pojazdy najbardziej niebezpiecznymi produktami

UE: Zabawki i pojazdy najbardziej niebezpiecznymi produktami
UE ma jedne z najsurowszych norm bezpieczeństwa na świecie. (Fot. Thinkstock)
Zabawki, samochody, motocykle i odzież to wyroby najczęściej zgłaszane do europejskiego systemu wczesnego ostrzegania o produktach niebezpiecznych - poinformowała wczoraj w Brukseli unijna komisarz ds. konsumenckich Vera Jourova.
Reklama
Reklama

Z przedstawionego przez Jourovą dorocznego sprawozdania wynika, że w 2017 roku unijny system wczesnego ostrzegania był wykorzystywany przez organy kontrolne krajów członkowskich UE znacznie częściej niż dotychczas – znalazło się w nim ponad 2 tys. ostrzeżeń o produktach niebezpiecznych. Na ich podstawie podjęto prawie 4 tys. działań, głownie w postaci wycofania produktów z rynku.

Komisarz Jourova zaznaczyła, że sprawnie funkcjonujący system ostrzegania o niebezpiecznych produktach pojawiających się na unijnych rynkach pozwala obecnie lepiej chronić dzieci przed niebezpiecznymi zabawkami, takimi np. jak kilka modeli fidget spinnerów, czy też przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa drogowego przez niedopuszczenie lub wycofanie z rynku niektórych motocykli czy samochodów.

Jeśli chodzi o zagrożenia, to w 2017 roku najczęściej zgłaszanym rodzajem ryzyka (28 proc. wszystkich powiadomień) było ryzyko obrażeń, a na drugim miejscu - ryzyko chemiczne (22 proc.), które dotyczyło przede wszystkim odzieży lub materiałów do jej wyrobu.

Większość produktów niebezpiecznych zgłoszonych w systemie pochodziła spoza UE, głównie z Chin. W 2017 roku liczba powiadomień dotyczących chińskich produktów wyniosła 1155 (53 proc.), tyle samo co w roku poprzednim. Jourova zapowiedziała, że Komisja Europejska będzie w dalszym ciągu ściśle współpracować z władzami ChRL, by zmniejszyć skalę zjawiska. KE zamierza omawiać z przedstawicielami chińskiego przemysłu poszczególne przypadki, a także podejmować działania zapobiegające napływowi niebezpiecznych produktów, jak np. wymiana dobrych praktyk.

Produkty niebezpieczne pochodzące z Europy były przedmiotem 413 zgłoszeń (26 proc.).

Europejski system wczesnego ostrzegania działa od 2003 roku. Stworzono go, by informacje o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych wycofanych z rynku lub od użytkowników mogły być szybko przekazywane zarówno innym państwom członkowskim, jak i KE. Dzięki temu ewentualne działania następcze, takie jak zakaz lub wstrzymanie sprzedaży, wycofanie z obrotu, wycofanie od użytkowników lub zablokowanie przywozu przez organy celne mogą być stosunkowo szybko wprowadzane na całym obszarze UE.

System obejmuje obecnie 31 państw - UE wraz z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią. Ma swoją stronę internetową, która umożliwia dostęp do aktualizowanych cotygodniowo ostrzeżeń zgłaszanych przez uczestniczące w nim państwa. Co tydzień rejestruje się tam i publikuje ok. 50 ostrzeżeń. Informacje te są ogólnodostępne.

Na stronie internetowej dostępny jest również specjalny formularz dla przedsiębiorstw, dzięki czemu mogą one szybko poinformować organy krajowe o produkcie, który wprowadziły do obrotu, a który może być niebezpieczny.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama