Menu

EU: "fundamental divergences" remain in talks with Great Britain

EU: "fundamental divergences" remain in talks with Great Britain
Michel Barnier na początku listopada przyjechał do Londynu z oficjalną wizytą, podczas której wraz z unijnym zespołem negocjacyjnym prowadził rozmowy ze stroną brytyjską. (Fot. Getty Images)
EU chief Brexit negotiator Michel Barnier said today that 'major divergences remain' in EU-UK talks on a post-Brexit deal, but both sides are working hard to reach an agreement.
Advertisement
News available in Polish

"Po dyskusjach technicznych w ten weekend negocjacje są dziś kontynuowane online z (głównym brytyjskim negocjatorem) Davidem Frostem i naszymi zespołami. Czasu jest niewiele. Zasadnicze rozbieżności nadal pozostają, ale nadal ciężko pracujemy, aby zawrzeć umowę" - napisał Barnier na Twitterze.

Jak wielokrotnie wskazywali w ostatnich tygodniach Frost i Barnier, punktami spornymi niezmiennie są rybołówstwo, zasady konkurencji i sposób rozstrzygania przyszłych sporów.

Polscy dyplomaci w Brukseli liczą, że negocjacje UE z Wielką Brytanią ws. umowy po Brexicie zakończą się sukcesem, choć podkreślają, że zostało na to mało czasu. "Umowa jest bardzo ważna i leży w interesie Polski" - napisało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

Brak porozumienia przed 31 grudnia 2020 roku, kiedy skończy się okres przejściowy po Brexicie, oznacza, że od przyszłego roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli będą mogły być stosowane cła, kwoty ilościowe i inne bariery.

Pierwotne plany zakładały, że porozumienie uda się osiągnąć do października, aby był czas na jego ratyfikację. W poprzedni poniedziałek jeden z unijnych dyplomatów, cytowany anonimowo przez Reutersa, zasugerował, że może już być za późno, by udało się ratyfikować ewentualne porozumienie przed końcem roku.

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd wskazuje na możliwy kompromis z UE w kwestii rybołówstwa

Brexit: Postępy w rozmowach z UE, ale "może nie być umowy"

Johnson: Będziemy prosperować nawet bez umowy z UE

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news

  Advertisement