Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UE: "Strefy wolne od LGBTI" bez środków unijnych

UE: "Strefy wolne od LGBTI" bez środków unijnych
Polskie miasta i gminy łamiące prawa człowieka nie otrzymały i nie otrzymają finansowania projektów unijnych. (Fot. Getty Images)
Unijna komisarz ds. równości Helena Dalli poinformowała, że odrzucono sześć wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu 'Partnerstwo miast'. W ich składanie, jak poinformowała komisarz, zaangażowane były polskie władze lokalne, które przyjęły rezolucje dotyczące 'stref wolnych od LGBTI” lub 'praw rodzinnych”.
Reklama
Reklama

"Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące +stref wolnych od LGBTI+ lub praw rodzinnych, zostało odrzuconych" - napisała na Twitterze komisarz.

Komisja Europejska nie wskazała, o jakie władze miast chodzi.

Wczoraj KE przyjęła listę 127 projektów w ramach programu "Partnerstwo Miast", które łącznie otrzymały 2 324 327 euro środków unijnych.

W ramach programu można było uzyskać dofinansowanie w wysokości do 25 tys. euro na projekty, które mobilizują obywateli na poziomie lokalnym do prowadzenia debat dotyczących konkretnych kwestii z europejskiej agendy politycznej. Program, jak informuje KE, promuje "uczestnictwo obywateli w procesie kształtowania polityki Unii" i rozwija "możliwości zaangażowania społecznego i wolontariatu na poziomie Unii".

W programie wnioskodawcami o środki i partnerami mogą być: miasta, władze miejskie, władze lokalne na innym szczeblu lub ich komitety do spraw partnerstwa bądź inne organizacje nienastawione na zysk reprezentujące samorządy terytorialne.

W projekcie muszą brać udział władze miejskie z co najmniej dwóch krajów, z których co najmniej jeden jest państwem członkowskim UE. Partnerstwo miast musi mieć miejsce w jednym z krajów, które uczestniczą w projekcie.

Wśród 127 projektów, wyłonionych w konkursie, środki otrzymały projekty, w które zaangażowały się polskie władze lokalne i organizacje: gmina Zator, gmina Dzierzkowice, miasto Opole, gmina Iwkowa, gmina Września, Sopot, gmina Niepołomice oraz Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół I LO im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku Górka.

Czytaj więcej:

CBOS: Polacy coraz częściej spotykają się z mową nienawiści

Szwajcaria: 63 proc. za zakazem dyskryminacji na tle orientacji seksualnej

Polska w raporcie USA na liście krajów łamiących prawa człowieka

Norwegia: Osoby LGBT z pierwszeństwem otrzymania azylu

Włochy: Więzienie za dyskryminację osób LGBT

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama