Menu

UE: Powstanie "plan awaryjny" bezpieczeństwa żywnościowego na wypadek kryzysu

UE: Powstanie "plan awaryjny" bezpieczeństwa żywnościowego na wypadek kryzysu
W szczycie pandemii puste sklepowe półki można było dostrzec w wielu krajach, także w Wielkiej Brytanii. Unia Europejska chce uniknąć w przyszłości takich sytuacji. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska planuje wprowadzić mechanizm reagowania na kryzysy żywnościowe, tzw. plan awaryjny. Ma on zapewnić mieszkańcom UE bezpieczeństwo dostaw żywności na wypadek kryzysu np. epidemii. Do 3 maja zainteresowani mogą wypełnić ankietę, która pomoże w opracowaniu takiego planu.
Reklama
Reklama

Plan awaryjny (Contingency plan) ma powstać w ramach strategii "Od pola do stołu" (Farm to Fork F2F), stanowiącej część Europejskiego Zielonego Ładu - informuje Izba Zbożowo-Paszowa powołując się na unijne dokumenty.

Założeniem tego planu jest poprawa stanu gotowości na wszelkie rodzaje kryzysów, które mogłyby istotnie wpłynąć na bezpieczeństwo żywnościowe w UE oraz koordynacja działań w różnych obszarach mających wpływ na system żywnościowy takich jak rolnictwo, rybołówstwo, bezpieczeństwo żywnościowe, siła robocza, zdrowie, kwestie transportu itd.

Działania te obejmują ustanowienie mechanizmu reagowania na kryzysy żywnościowe, który miałby być koordynowany przez Komisję z udziałem państw członkowskich, jak również stworzenie zestawu ogólnych wytycznych i zaleceń mających na celu poprawę koordynacji na szczeblu UE i państw członkowskich, uwzględniając wyniki pracy forum.

KE obecnie zbiera propozycje rozwiązań w tym zakresie poprzez opublikowaną na stronach KE ankietę, którą wszyscy zainteresowani - podmioty działające w systemie żywnościowym UE - mogą wypełnić i przesłać do 3 maja br. Odpowiedzi posłużą do opracowania planu awaryjnego, który w sposób skuteczny zapewni bezpieczeństwo żywnościowe UE w sytuacjach kryzysowych.

Jak poinformowała Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, "plan awaryjny" został zaprezentowany na ubiegłotygodniowym posiedzeniu unijnych organizacji rolniczych Copa. Zdaniem polskich organizacji należących do Copy, ustanowienie takiego planu kryzysowego jest bardzo ważne szczególnie dla polskich rolników, którzy są znaczącymi eksporterami żywności, a wszelkie problemy z jej sprzedażą odbijają się na krajowym rynku w postaci spadku cen skupu.

Według Komisji Europejskiej, bezpieczeństwo żywnościowe UE musi być zapewnione w każdej sytuacji, a zwłaszcza w czasach kryzysu. Oznacza to, że dostawy żywności muszą być wystarczająco duże, zróżnicowane i bezpieczne, a dostarczana żywność ma być zdrowa i bogata w składniki odżywcze, przystępna cenowo i zrównoważona. Chociaż dostawy żywności nigdy nie były zagrożone w czasie pandemii COVID-19, pojawiły się pewne niebezpieczeństwa np. zakłócenia międzynarodowych łańcuchów dostaw. 

Czytaj więcej:

Problemy Niemców ze szparagami. Nie ma kto ich zbierać

"Rzeczpospolita": Żywność w Polsce może podrożeć

Brexit: Eksport mleka i śmietany do krajów UE spadł o 96 proc.

  Komentarze
  • Tom
   29 kwietnia, 08:45

   Najlepszym planem antykryzysowym jest poprostu go nie wywoływać.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2021
  GBP 5.2999 złEUR 4.5309 złUSD 3.7931 złCHF 4.1505 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama