Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

UE: "Na tym etapie nie ma szans na wycofanie artykułu 7 wobec Polski"

UE:
Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda - ich sposób rządzenia Polską budzi zastrzeżenia Unii Europejskiej, która chce stać na straży demokracji. (Fot. Getty Images)
Wiceszef KE Frans Timmermans oznajmił dzisiaj przed rozpoczęciem spotkania unijnych ministrów ds. europejskich, że na tym etapie nie ma szans na wycofanie art. 7 uruchomionego przez KE w związku z obawami o stan praworządności w Polsce.
Reklama

"Dokonaliśmy jakiegoś postępu, ale nie jesteśmy jeszcze w miejscu, żeby powiedzieć, że problemy zostały rozwiązane" - wyjaśnił Timmermans, wchodząc na posiedzenie Rady UE.

Pytany, czego więcej oczekuje od polskich władz, odparł, że jest to jasno opisane w rekomendacjach Komisji. "Na koniec chodzi o niezależność wymiaru sprawiedliwości. Jeśli mamy praworządność, jest jasny podział władzy, a sądownictwo jest niezależne. Wciąż mamy obawy w tej sprawie" - zaznaczył.

Słowa Timmermansa rozwiewają wątpliwości co do tego, czy w związku z ustępstwami ze strony władz w Warszawie zostanie osiągnięte porozumienie na temat sporu dotyczącego praworządności. Wiceszef KE pytany, czy na tym etapie nie ma szans na wycofanie art. 7, odparł jednoznacznie: "nie".

Takie stanowisko może być zaskoczeniem dla spodziewających się przełomu. Wczoraj europoseł PiS Karol Karski mówił, że kwestia dialogu pomiędzy Polską i KE w sprawie praworządności jest "praktycznie zamknięta".

W ostatnich miesiącach dialog między Polską a Komisją Europejską zintensyfikował się. Na początku maja doszło do spotkania szefa MSZ Jacka Czaputowicza, przedstawicieli Kancelarii Prezydenta oraz ekspertów z ministerstw z urzędnikami KE i Timmermansem. Wówczas padły zapowiedzi kolejnych zmian w ustawach okołosądowych, które zostały już przeprowadzone przez Sejm.

Na główny przedmiot sporu wyrosła w ostatnim czasie kwestia skargi nadzwyczajnej. Obecne przepisy, które były spełnieniem obietnic wyborczych prezydenta, przewidują możliwość złożenia skargi na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. KE obawiała się, że mogłoby to podważyć system sądownictwa w Polsce. W przyjętej przez posłów w ubiegłym tygodniu nowelizacji ograniczono jednak katalog podmiotów, które mogłyby składać taką skargę. Przegłosowane przez Sejm zmiany dotyczą też mianowania asesorów.

Komisja Europejska, podejmując w grudniu decyzje o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu o UE, dała Polsce trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji dotyczących praworządności. Dotyczyły one m.in. zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, w tym niestosowania zapisu o obniżonym wieku emerytalnym wobec obecnych sędziów.

KE domagała się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chciała, by nie przerywano kadencji sędziów członków Rady oraz aby zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Inna z rekomendacji dotyczyła przywrócenia niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane. KE zapowiadała możliwość wycofania art. 7, jeśli polskie władze spełnią jej postulaty.

 

  Komentarze


  • Maniek
   14 maja, 14:15

   I co, koryciarze w Warszawie nie czytali zalecen Brukseli? Czy raczej polozyli pale na te zalecenia? Ktore tu nastapilo? Niech mi ktos wyjasni.

  • Tymoniusz
   14 maja, 15:03

   A niech nie wycofają! To pusty zapis euro-komitetu !!! Do tego trzeba jednomyślności przy głosowaniu a takiej nie ma i nigdy nie będzie !!! Timmerschwanz powoli odpuści bo bardziej pilne problemy przez Komitetem Centralnym Jewrounii.Zagrożenie bezpieczeństwa obywateli państw zachodnich poprzez samobójczą politykę quasi-imigracyjną. Przejmowanie przez mafie funduszy unijnych.Rosnąca świadomość społeczeństw,nie chcących być niewolnikami w zunifikowanym kołchozie pod lewackimi nie-rządami itp.W 2019 wybory do tego cyrku i lewactwo boi się prawicowych rządów w wielu krajach unijnych....

  • Vistula
   14 maja, 18:21

   "Koryciarze" w Warszawie wprowadzili rozwiazania takie jak m. in. w NIemczech I Hiszpanii. Wiec podejscie KE ma character dyskryminacji, skoro te same rozwiazania sa akceptowalne w innych krajach, a w Polsce nie. Proponuje przeczytac te zalecenia bo sa raczej kuriozalne. Jezeli ktos chce wypchnac Polakow z UE to tylko Hans, a nie PiS.

  • Grzegorz rozwadowski
   14 maja, 18:59

   do ja sam jestes cwelem

  • Polska..
   14 maja, 20:24

   A Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości rosnie i rosnie..i sobie rośnie.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama