Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UE: Mocne uderzenie w dopalacze

UE: Mocne uderzenie w dopalacze
Europosłowie chcą szybszego wycofania dopalaczy z rynku (Fot. Getty Images)
Europosłowie chcą skrócić o ponad rok czas potrzebny do wycofania z rynku UE szkodliwych substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy, a także wprowadzić co najmniej 10 lat więzienia za złamanie zakazu ich sprzedaży i produkcji.
Reklama
Reklama
Zgodnie ze stanowiskiem Parlamentu Europejskiego (PE), czas potrzebny do przebadania oraz zakazania obrotu szkodliwej substancji byłby skrócony z obowiązujących obecnie dwóch lat do 10 miesięcy.

Projekt rozporządzenia ws. nowych substancji psychoaktywnych przewiduje też wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży szczególnie niebezpiecznych substancji psychoaktywnych, które mogą prowadzić do śmierci lub poważnych chorób. Wykorzystywanie ich byłoby dopuszczone tylko w celach badawczo-rozwojowych, niektóre z nich są bowiem używane do produkcji leków oraz w przemyśle chemicznym i nowych technologii.

Tak jak nielegalne narkotyki, szczególnie niebezpieczne dopalacze byłyby objęte przepisami prawa karnego. Przestępstwa z nimi związane, popełniane przez grupy przestępcze, byłyby karane wyrokiem co najmniej 10 lat więzienia.

Zgodnie z projektem, przepisy prawa karnego dotyczyłyby jednak wyłącznie producentów, dostawców i dystrybutorów, a nie indywidualnych konsumentów. PE zaznacza jednak, że państwa członkowskie mają prawo uznać posiadanie narkotyków za przestępstwo na terenie własnego kraju.

Z kolei substancje stwarzające umiarkowane ryzyko byłyby zabronione do użytku rekreacyjnego, ale mogłyby trafiać do obrotu przemysłowego i komercyjnego. Jeśli jednak w którymś z krajów członkowskich dana substancja stanowiłaby większe zagrożenie niż w innych, kraj ten miałby możliwość "utrzymać lub wprowadzić surowsze środki, aby zapewnić odpowiedni poziom ochrony zdrowia publicznego”.

Projekt przepisów nie zakłada stosowania ograniczeń sprzedaży substancji psychoaktywnych, które stwarzają niskie ryzyko.

Poparty projekt przepisów stanowi podsumowanie dotychczasowych prac dotyczących dopalaczy; zostanie przekazany posłom wybranym w maju na kolejną kadencję PE, aby mogli zadecydować o ich kontynuowaniu.

Tzw. dopalacze są szczególnie popularne wśród młodych ludzi. Jak wynika z danych Eurobarometru, w 2011 roku średnio 5 proc. osób w wieku 15-24 lat w UE miało za sobą przynajmniej jedno użycie dopalaczy. Najwięcej w Irlandii – 16 proc., w Polsce, Wielkiej Brytanii i na Łotwie blisko 10 proc.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama