Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UE: Kraje, które nie akceptują relokacji, mogłyby płacić więcej

UE: Kraje, które nie akceptują relokacji, mogłyby płacić więcej
Propozycja UE pozwoli Polsce na dołączenie do walki z problemem uchodźców, bez ich przyjmowania. (Fot. Getty Images)
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani uważa, że kraje unijne, które nie akceptują przymusowej relokacji migrantów, mogłyby płacić więcej, np. na fundusz na rzecz Afryki.
Reklama
Reklama

Jego zdaniem, sposobem na przełamanie pata w UE w sprawie reformy systemu azylowego może być zastąpienie jednomyślności głosowaniem większością kwalifikowaną.

Wczoraj Brukseli rozpoczął się drugi dzień szczytu UE. Przywódcy unijni dyskutowalim.in. o migracji. Jak zapowiadały źródła unijne, w tej kwestii nie podjeto żadnych przełomowych decyzji.

W projekcie konkluzji szczytu znalazły się nawiązania do wyników czerwcowej Rady Europejskiej w Brukseli. Ostatecznie zgodzono się wtedy na zapisy, któreinformowały o odejściu od przymusowej relokacji; pojawił się też mglisty plan stworzenia specjalnych centrów dla migrantów w Europie i Afryce.

W trakcie obrad konferencję zorganizował szef PE Tajani. Zaapelował na niej do przywódców o jak najszybsze przyjęcie reformy unijnego systemu azylowego. Jego zdaniem pat w tej sprawie można przełamać poprzez wprowadzenie głosowania większością kwalifikowaną, rezygnując z jednomyślności. "Musimy się w tej sprawie porozumieć z krajami Grupy Wyszehradzkiej" – zaznaczył.

Jak dodał, kraje, które nie akceptują relokacji, mogłyby wnieść swój wkład w migrację w innej formie, np. udział w afrykańskim funduszu inwestycyjnym. "Przykładowo, jeśli nie akceptujesz relokacji, zapłacisz więcej do tego funduszu" - przekazał.

Fundusz Powierniczy UE dla Afryki został utworzony w 2015 roku. Finansowane są z niego programy wsparcia dla krajów afrykańskich.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama