Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

UE: Brexit może zostać opóźniony, ale tylko o kilka tygodni

UE: Brexit może zostać opóźniony, ale tylko o kilka tygodni
Do Brexitu pozostało już tylko 19 dni. (Fot. Getty Images)
Brexit może zostać opóźniony, ale tylko o kilka tygodni - oznajmił przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani w wywiadzie dla niemieckiej grupy medialnej Funke, który został dziś opublikowany. Jego zdaniem, należy zapobiec 'chaotycznej katastrofie' w Unii Europejskiej.
Reklama

"Teraz chodzi o uniknięcie największego błędu - chaotycznego Brexitu bez ustaleń. Brexit bez konstruktywnych decyzji byłby katastrofą dla brytyjskiej gospodarki, a także zaszkodziłby Unii" - podkreślił Tajani, dodając, że byłby szczęśliwy, gdyby Wielka Brytania pozostała w UE.

"Jestem przekonany, że datę wyjścia Wielkiej Brytanii z UE można opóźnić o maksymalnie kilka tygodni - do początku lipca" - stwierdził Tajani i wyjaśnił, że w takim wypadku Londyn musiałby podać mocny powód do odroczenia wyjścia z UE, którym mógłby być np. plan przeprowadzenia nowych wyborów lub nowego referendum.

Pod koniec zeszłego miesiąca brytyjska premier Theresa May przedstawiła plany przeprowadzenia w marcu trzech kluczowych głosowań ws. przyjęcia projektu umowy wyjścia z UE, obrania kursu na Brexit bez umowy lub złożenia wniosku o krótkoterminowe opóźnienie opuszczenia Wspólnoty.

Według planu May, posłowie zagłosują ponownie nad tekstem porozumienia z Unią Europejską najpóźniej we wtorek 12 marca. Gdyby nie poparli porozumienia, dzień później - najpóźniej w środę 13 marca - głosowaliby nad tym, czy Wielka Brytania powinna zdecydować się na wyjście ze Wspólnoty bez umowy.

W razie ponownej porażki takiego wniosku, kolejnego dnia - najpóźniej w czwartek 14 marca - otrzymaliby szansę na poinstruowanie rządu, aby przedłużyć proces opisany w Artykule 50. traktatu UE i w efekcie opóźnić Brexit.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską o północy z 29 na 30 marca br.

 

  Komentarze


  • Lol888
   10 marca, 01:24

   Kika tygodni do poczatku lipca hehehe... Takie bzdury tylko u Angoli...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.05.2019
  GBP 4.927 złEUR 4.307 złUSD 3.854 złCHF 3.820 zł

  Sport


  Reklama