Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tysiącom obywateli UE odmówiono prawa do pozostania w UK

Tysiącom obywateli UE odmówiono prawa do pozostania w UK
Nie wszyscy imigranci z UE mają szansę na pozostanie w Wielkiej Brytanii po Brexicie? (Fot. Getty Images)
Home Office został oskarżony o 'wprowadzanie w błąd opinii publicznej' po tym, jak informował o wielkim sukcesie programu EU Settlement Scheme. Urzędnicy wielokrotnie podkreślali, że tylko dwóm osobom odmówiono prawa do pozostania w UK, ale organizacje reprezentujące interesy imigrantów z UE wskazują, iż jest to nieprawda.
Reklama
Reklama

Analiza proeuropejskich aktywistów wykazała, że 7,6 tys. wnioskujących o możliwość pozostania w Wielkiej Brytanii po Brexicie otrzymała decyzję odmowną - nie przyznano im ani settled status, ani pre-settled status. 

Prawnicy imigracyjny zauważyli, że Home Office "postępuje nieuczciwie" i "manipuluje statystykami". Urzędnicy sami przyznali, że "statystyki są eksperymentalne i należy je traktować ostrożnie, ponieważ liczby są zaokrąglane".

Zdaniem aktywistów, "diabeł tkwi w szczegółach" i to właśnie niewielkie zaokrąglenia prowadzą do większych zakłamań.

Home Office zapewnia, że system działa bardzo dobrze. (Fot. Getty Images)

W ostatnim raporcie Home Office, który opublikowano pod koniec września wskazano, że w sumie 1 524 500 osób złożyło już wniosek o prawo do życia w Wielkiej Brytanii po Brexicie. 61 proc. z tych osób otrzymało settled status, 38 proc. pre-settled status, a 0,5 proc., a więc ok. 8 tys. osób, "inny status". Tylko dwóm osobom odmówiono przyznania statusu.

Pod pojęciem "inny status" znajdują się wszystkie wnioski, które uznano za niewłaściwe z powodów formalnych. Wśród nich znajdują się m.in. ci, którzy aplikowali o settled status "przez pomyłkę". Jak zauważa Home Office, wniosek o osiedlenie złożyło m.in. wielu Brytyjczyków, którzy nie musieli tego robić, ale pogubili się w brexitowym chaosie.

Aktywiści są jednak zdania, że do kategorii "inny status" w rzeczywistości trafiają również odrzucone wnioski.

W UK żyje 3,6 mln imigrantów z UE, w tym wielu Polaków. (Fot. Getty Images)

"Dane Home Office są nieprawdziwe, ponieważ ich celem jest pokazanie, jak dobrze idzie plan osiedlania. Rząd ukrywa prawdziwe liczby różnymi niedopowiedzeniami, np. poprzez klasyfikację części odmów pod hasłem inny status" - zauważa Maike Bohn z grupy the3million.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odmówiło zarówno odniesienia się do zarzutów, jak i podania bardziej szczegółowych danych. Odrzucono również apele prawników o to, aby wskazać, jakie wnioski trafiają do kategorii "inny status".

Jednocześnie Home Office powtórzył, że "system działa bardzo dobrze" i "codziennie przetwarzane jest 20 tys. wniosków".

Czytaj więcej:

Zjednoczenie Polskie w UK ostrzega Johnsona: Polacy się nie rejestrują

Settled status: Home Office "faworyzuje znanych i bogatych obywateli EU"

Ambasador RP w BBC 4 o rejestracji Polaków i powrotach do kraju

Powroty Polaków mogą przyczynić się do upadku katolicyzmu w UK

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama