Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tylko 6 proc. osób na Wyspach pracuje od 9:00 do 17:00

Tylko 6 proc. osób na Wyspach pracuje od 9:00 do 17:00
Elastyczność pracy była ważna dla osób w każdym wieku i na różnych etapach życia. (Fot. Getty Images)
Tradycyjne godziny pracy w Wielkiej Brytanii to już przeszłość. Od godz. 9:00 do 17:00 pracuje obecnie zaledwie 6 proc. osób - wynika z najnowszego sondażu YouGov.
Reklama
Reklama

Elastyczne godziny pracy w brytyjskich firmach powoli stają się normą. Dzięki nim można zarządzać swoim czasem tak, aby projekt został ukończony w terminie i mieć jeszcze parę godzin na inne obowiązki, np. rodzinne.

Jednak wciąż nie każdy przełożony to rozumie, co najlepiej pokazuje przykład aktywistki Anny Whitehouse. Jej prośba o możliwość zarządzania 15 minutami na początku i na końcu każdego dnia, aby móc podrzucać i odbierać dzieci z przedszkola, została odrzucona.

"Tłumaczono mi, że inni ludzie zaczną prosić o to samo" - opowiada kobieta w rozmowie z BBC.

Whitehouse, autorka i blogerka znana jako Mother Pukka, wyznała, że ​​odmowa skłoniła ją do rezygnacji z pracy i blogowania na temat tego doświadczenia.

W ten sposób powstała kampania Flex Appeal. Jej celem jest nie tylko przekonanie firm, aby wychodziły naprzeciw oczekiwaniom swoich podwładnych, ale także uświadomienie pracownikom, że mają prawo żądać elastycznego zatrudnienia.

"Tu nie chodzi o rodziców, ale o ludzi. Istnieje tyle badań, które pokazują, że elastyczna praca jest lepsza dla zdrowia psychicznego i naszej produktywności" - zaznacza Whitehouse.

Z ankiety YouGov, sponsorowanej przez sieć McDonald's, wynika, że 37 proc. pracowników chciałoby rozpoczynać pracę o godz. 8:00 i wychodzić do domu o 16:00. Drugim najbardziej popularnym wyborem (21 proc.) był przedział godzinowy od 7:00 do 15:00.

Elastyczność była ważna dla osób w każdym wieku i na różnych etapach życia - zarówno dla rodziców, jak i studentów.

Osoby, które nie pracowały w tradycyjnych godzinach, przyznały, że miały większą motywację i zachęciło je to do dłuższej pracy.

Należy zaznaczyć, że każdy pracownik w Wielkiej Brytanii ma ustawowe prawo do żądania elastycznych godzin pracy po 26 tygodniach zatrudnienia - informuje BBC.

Wniosek należy składać na piśmie, a pracodawca musi go rozpatrzyć i podjąć decyzję w ciągu trzech miesięcy od jego otrzymania. Firma musi mieć uzasadniony powód biznesowy, aby odrzucić każdą prośbę.

Pracownicy mogą złożyć tylko jedno takie żądanie w dowolnym 12-miesięcznym okresie.

Anny Whitehouse jest autorką kampanii Flex Appeal. (Fot. Facebook/Mother Pukka)

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama