Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Twardy Brexit "zmniejszy emerytury Polaków pracujących na Wyspach"

Twardy Brexit "zmniejszy emerytury Polaków pracujących na Wyspach"
Na Wyspach żyje ok. miliona Polaków. (Fot. Getty Images)
Po bezumownym wyjściu z UE Wielka Brytania będzie traktowana jak kraj obcy. Oznacza to, że czas pracy w Zjednoczonym Królestwie nie będzie się wtedy wliczał do stażu emerytalnego w Polsce. Milion Polaków pracujących na Wyspach odczuje to na starość, bo otrzyma niższe świadczenia - donosi 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama

"Skutki bezumownego Brexitu ma złagodzić ustawa z 15 marca 2019 r. o uregulowaniu niektórych spraw w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Wejdzie ona w życie z dniem wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii" - informuje "DGP".

Zgodnie z art. 25 ustawy, osoby ubiegające się w Polsce o świadczenia emerytalne czy renty z ZUS i KRUS lub emerytury pomostowe oraz kapitałowe będą miały wliczony czas pracy na wyspach tylko do dnia jej wejścia w życie - czytamy.

Na dodatek w świetle ustawy, "jeżeli okres ubezpieczenia jest krótszy niż 12 miesięcy i na podstawie tego okresu nie przysługują świadczenia, polski organ rentowy nie przyznaje tych świadczeń". To zła wiadomość dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii, które planują ubiegać się o emerytury w Polsce, ponieważ na ich wysokość wpływa każdy miesiąc opłacania składek - podaje dziennik.

Na razie stosunki polsko-brytyjskie w tym zakresie regulują przepisy rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 i 987/2009, które zakładają, że okresy ubezpieczenia w co najmniej dwóch państwach członkowskich można sumować. Zatem starając się o świadczenie emerytalne, należy wystąpić do brytyjskiej instytucji ubezpieczeniowej z prośbą o przekazanie potwierdzenia tamtejszych okresów ubezpieczenia. "Uzyskanie takiego potwierdzenia jest w wielu przypadkach niezbędne do ustalenia prawa do polskiego świadczenia oraz określenia jego prawidłowej wysokości" - czytamy w gazecie.

Gazeta zwraca uwagę, że po ewentualnym twardym Brexicie konieczne będzie zawarcie regulującej te kwestie umowy dwustronnej z Wielką. Brytanią.

 

  Komentarze


  • Ktos
   18 kwietnia, 13:30

   Raczej te skutki odczuje rzad bo nie bedzie mial kogo okradac

  • Obszczymurek
   18 kwietnia, 14:44

   Chyba, ze ktos przed emerytura wyrobi sobie brytyjski paszport. Wtedy bedzie mial waloryzacje jak anglicy

  • No ale jak..
   18 kwietnia, 15:34

   ...jesli ma sie przepracowane w UK min. 10 lat skladkowych to mozna ta emeryture pobierac niezaleznie, bezposrednio z UK oczywiscie po osiagnieciu wieku emerytalnego.
   Nie ma wtedy znaczenia narodowosc, czy obywatel Ue czy innego kraju, moze brac jedna emeryture np: w Polsce a druga z Angli - warunek to te 10 lat skladek, oczywiscie wysokosc angielskiej emerytury bedzie adekwatna do tych dziesieciu lat a nie 35 w przypadku pelnej kwoty. Mozna liczyc na jakies 250 funtów miesiecznie, zawsze to cos + polska emerytura. Warto poczytac.. Pozdrawiam:)

  • Fadel
   18 kwietnia, 18:02

   "Milion Polaków pracujących na Wyspach odczuje to na starość, bo otrzyma niższe świadczenia - donosi 'Dziennik Gazeta Prawna'." Naiwniaki liczą, że ten milion Polaków wróci do Polski. Po to wyjechali, by uzyskać godną, brytyjską emeryturę.

  • Fnec
   18 kwietnia, 19:16

   Odprowadzane skladki Anglia moze kiedys wyplaci (nie liczyl bym na to za bardzo) jednak w obliczu trudnosci ekonomicznych, niezgody z Unia moze te wplaty ograniczyc/zrewidowac. Pod tym wzgledem nie ufam Anglikom (kilka razy oszukali juz Pokakow), ich interes zawsze jest kilka razy wazniejszy. Pozatym nie czekalbym na groszowe/najnizsze w zachodniej UE emerytury z UK. Np holenderskie panstwowe sa 3*wyzsze. UK wypluje te osoby z ktorych nie ma pozytku. Zawsze tak bylo w historii tego wybranego narodu.

  • Marian W
   18 kwietnia, 20:54

   Carpe diem i odkładaj na starość

  • Przemko
   18 kwietnia, 23:42

   emerytury z LOLandii OCZYWIŚCIE NIE BĘDZIE. jakaś gwarantowana emeryturka społeczna - taka sama dla wszystkich, niezależnie od ilości przepracowanych lat i odłożonych składek. 500 zł? może 800? ZUS JEST BANKRUTEM i nie da się tego długo rolować! dlatego warto popracować te kilkanaście lat na Wyspach. na willę na Majorce nie wystarczy - ale może uda się nie zdechnąć z głodu na stare lata ....

  • THC
   19 kwietnia, 07:59

   Wiekszosci emerytura sie nie naley, kto z plebsu ma 10 lat skladek? raczej 10 lat na benefitach i powrot do polszy. huehuehue ;D

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2019
  GBP 4.737 złEUR 4.259 złUSD 3.785 złCHF 3.848 zł

  Sport


  Reklama