Menu

Twardy Brexit "zmniejszy emerytury Polaków pracujących na Wyspach"

Twardy Brexit "zmniejszy emerytury Polaków pracujących na Wyspach"
Na Wyspach żyje ok. miliona Polaków. (Fot. Getty Images)
Po bezumownym wyjściu z UE Wielka Brytania będzie traktowana jak kraj obcy. Oznacza to, że czas pracy w Zjednoczonym Królestwie nie będzie się wtedy wliczał do stażu emerytalnego w Polsce. Milion Polaków pracujących na Wyspach odczuje to na starość, bo otrzyma niższe świadczenia - donosi 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama

"Skutki bezumownego Brexitu ma złagodzić ustawa z 15 marca 2019 r. o uregulowaniu niektórych spraw w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Wejdzie ona w życie z dniem wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii" - informuje "DGP".

Zgodnie z art. 25 ustawy, osoby ubiegające się w Polsce o świadczenia emerytalne czy renty z ZUS i KRUS lub emerytury pomostowe oraz kapitałowe będą miały wliczony czas pracy na wyspach tylko do dnia jej wejścia w życie - czytamy.

Na dodatek w świetle ustawy, "jeżeli okres ubezpieczenia jest krótszy niż 12 miesięcy i na podstawie tego okresu nie przysługują świadczenia, polski organ rentowy nie przyznaje tych świadczeń". To zła wiadomość dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii, które planują ubiegać się o emerytury w Polsce, ponieważ na ich wysokość wpływa każdy miesiąc opłacania składek - podaje dziennik.

Na razie stosunki polsko-brytyjskie w tym zakresie regulują przepisy rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 i 987/2009, które zakładają, że okresy ubezpieczenia w co najmniej dwóch państwach członkowskich można sumować. Zatem starając się o świadczenie emerytalne, należy wystąpić do brytyjskiej instytucji ubezpieczeniowej z prośbą o przekazanie potwierdzenia tamtejszych okresów ubezpieczenia. "Uzyskanie takiego potwierdzenia jest w wielu przypadkach niezbędne do ustalenia prawa do polskiego świadczenia oraz określenia jego prawidłowej wysokości" - czytamy w gazecie.

Gazeta zwraca uwagę, że po ewentualnym twardym Brexicie konieczne będzie zawarcie regulującej te kwestie umowy dwustronnej z Wielką. Brytanią.

  Komentarze


  • Ktos
   18 kwietnia, 13:30

   Raczej te skutki odczuje rzad bo nie bedzie mial kogo okradac

  • Obszczymurek
   18 kwietnia, 14:44

   Chyba, ze ktos przed emerytura wyrobi sobie brytyjski paszport. Wtedy bedzie mial waloryzacje jak anglicy

  • No ale jak..
   18 kwietnia, 15:34

   ...jesli ma sie przepracowane w UK min. 10 lat skladkowych to mozna ta emeryture pobierac niezaleznie, bezposrednio z UK oczywiscie po osiagnieciu wieku emerytalnego.
   Nie ma wtedy znaczenia narodowosc, czy obywatel Ue czy innego kraju, moze brac jedna emeryture np: w Polsce a druga z Angli - warunek to te 10 lat skladek, oczywiscie wysokosc angielskiej emerytury bedzie adekwatna do tych dziesieciu lat a nie 35 w przypadku pelnej kwoty. Mozna liczyc na jakies 250 funtów miesiecznie, zawsze to cos + polska emerytura. Warto poczytac.. Pozdrawiam:)

  • Fadel
   18 kwietnia, 18:02

   "Milion Polaków pracujących na Wyspach odczuje to na starość, bo otrzyma niższe świadczenia - donosi 'Dziennik Gazeta Prawna'." Naiwniaki liczą, że ten milion Polaków wróci do Polski. Po to wyjechali, by uzyskać godną, brytyjską emeryturę.

  • Fnec
   18 kwietnia, 19:16

   Odprowadzane skladki Anglia moze kiedys wyplaci (nie liczyl bym na to za bardzo) jednak w obliczu trudnosci ekonomicznych, niezgody z Unia moze te wplaty ograniczyc/zrewidowac. Pod tym wzgledem nie ufam Anglikom (kilka razy oszukali juz Pokakow), ich interes zawsze jest kilka razy wazniejszy. Pozatym nie czekalbym na groszowe/najnizsze w zachodniej UE emerytury z UK. Np holenderskie panstwowe sa 3*wyzsze. UK wypluje te osoby z ktorych nie ma pozytku. Zawsze tak bylo w historii tego wybranego narodu.

  • Marian W
   18 kwietnia, 20:54

   Carpe diem i odkładaj na starość

  • Przemko
   18 kwietnia, 23:42

   emerytury z LOLandii OCZYWIŚCIE NIE BĘDZIE. jakaś gwarantowana emeryturka społeczna - taka sama dla wszystkich, niezależnie od ilości przepracowanych lat i odłożonych składek. 500 zł? może 800? ZUS JEST BANKRUTEM i nie da się tego długo rolować! dlatego warto popracować te kilkanaście lat na Wyspach. na willę na Majorce nie wystarczy - ale może uda się nie zdechnąć z głodu na stare lata ....

  • THC
   19 kwietnia, 07:59

   Wiekszosci emerytura sie nie naley, kto z plebsu ma 10 lat skladek? raczej 10 lat na benefitach i powrot do polszy. huehuehue ;D

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.11.2019
  GBP 4.978 złEUR 4.279 złUSD 3.878 złCHF 3.899 zł

  Sport


  Reklama