Menu

Twardy Brexit to "powalający cios" dla brytyjskiej motoryzacji

Twardy Brexit to "powalający cios" dla brytyjskiej motoryzacji
Nad przemysłem motoryzacyjnym w UK zebrały się ciemne chmury. (Fot. Getty Images)
Brytyjski przemysł motoryzacyjny przestrzegł dzisiaj przyszłego szefa rządu w Londynie przed twardym Brexitem, który może zdestabilizować ten sektor gospodarki i narazić go na wielomiliardowe straty. Dwaj kandydaci do objęcia urzędu po Theresie May nie wykluczają opuszczenia UE bez umowy.
Reklama

Zarówno Boris Johnson, jak i Jeremy Hunt dopuszczają możliwość twardego Brexitu, jednak nie jest to dla nich preferowany scenariusz.

Szef stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych i handlowców (SMMT) Mike Hawes stwierdził, że skutki Brexitu już są odczuwalne. "Dostrzegamy konsekwencje niepewności, obawy przed brakiem porozumienia" - podkreślił.

Honda wcześniej zapowiedziała zamknięcie swojej fabryki w Wielkiej Brytanii, a Ford ogłosił, że zakończy działalność jednego z dwóch zakładów produkujących silniki.

"Pierwszym zadaniem nowego premiera musi być zagwarantowanie umowy, która podtrzyma bez szkód handel, ponieważ brak umowy jest dla naszego niedopuszczalny" - tłumaczył.

Brytyjski przemysł motoryzacyjny obawia się, że twardy Brexit doprowadzi do wprowadzenia ceł wynoszących do 10 proc. na gotowe samochody, a także opóźnień na granicy, które spowodują zablokowanie portów oraz dróg dojazdowych. Brak porozumienia wyceniany jest na 50 tys. funtów za każdą minutę opóźnienia na granicy - wynika z danych opublikowanych dzisiaj przez SMMT.

Brytyjskie marki motoryzacyjne są głównie w zagranicznych rękach. Od 2017 roku zakończył się dla nich okres wzrostu, na co wpływ miało malejące zainteresowanie samochodami z silnikami diesla i niepewność wokół Brexitu.

W tym roku największy producent Zjednoczonego Królestwa - Jaguar Land Rover - ogłosił zwolnienia sięgające ok. 4,5 tys. osób.

 

  Komentarze


  • Oj
   25 czerwca, 14:42

   Wszyscy przestrzega ostrzegaja a Angole dalej chca Twardego Brexitu Szkoda slow 😣

  • Gość
   25 czerwca, 15:11

   Bo angole to idioci, myślą że są pępkiem świata, wystarczy spojrzeć kto może zostać nowym premierem a odpowiedź jaki to naród nasuwa się sama. Ten kraj to cyrk a na jego czele stanie prawdziwy klaun i do tego jest określamy ten cymbał mądrym facetem, ręce opadają.

  • On
   25 czerwca, 15:17

   Tak to jest jak się podcina gałąź na której się siedzi...

  • Czytelnik anonimowy
   25 czerwca, 15:34

   robią wszystko byście wyjechali a wy udajecie że to nie o was się tu rozchodzi

  • Tytus
   25 czerwca, 16:29

   A jak myślicie dlaczego w UK nie ma Media Markt?

  • Przemko
   25 czerwca, 17:03

   To nic.zamknięcie bmw w oxfordzie spowoduje zamieszki w mieście - ale to nic. Miliardowe straty i skok bezrobocia. To nic. Ważne są tęczowe flagi na każdym kroku i prawa kobietow a dokładniej prawa kochanicy bo-jo. Śmieszny kraik.

  • PLski
   25 czerwca, 22:13

   Cały ten brexit to tyko po to by pozbyć się emigrantów,głównie Polaków i Rumunów i żeby zatrzymać ich dalszy napływ taka prawda ale co niektórzy nie chcą w to wierzyć

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama