Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Tusk zapowiada, że zwróci się do "27" o przedłużenie rozmów ws. Brexitu

Tusk zapowiada, że zwróci się do "27" o przedłużenie rozmów ws. Brexitu
Donald Tusk dał zielone światło możliwości przedłużenia rozmów ws. Brexitu? (Fot. Getty Images)
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział dziś, że zwróci się do szefów 27 państw i rządów Unii Europejskiej, aby byli otwarci na 'długie' przedłużenie rozmów w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
Reklama

"Podczas moich konsultacji przed szczytem UE wezwę unijną 27, aby była otwarta na długie przedłużenie (rozmów ws. wyjścia W. Brytanii z UE), jeśli Zjednoczone Królestwo uzna za konieczne przemyślenie swej strategii dotyczącej Brexitu i zbudowanie wokół niej konsensusu" – napisał Tusk na Twitterze.

Szczyt unijny odbędzie się w dniach 21-22 marca.

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała wczoraj wieczorem za uchwałą, wyrażającą polityczny sprzeciw wobec wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Za taką propozycją zagłosowało 321 posłów, a przeciwko 278 (różnica 43 głosów).

Rzecznik KE poinformował, że UE jest przygotowana na wyjście Wielkiej Brytanii z UE z umową lub bez. Aby jednak wykluczyć scenariusz Brexitu bez umowy, nie wystarczy przeciw niemu głosować, trzeba zgodzić się na porozumienie – wskazał.

Również minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier oświadczył dziś, że Brytyjczycy powinni dostać więcej czasu na wypracowanie konstruktywnego rozwiązania. Zaufany współpracownik kanclerz Angeli Merkel uważa, że nadrzędnym celem powinno być uniknięcie chaosu.

"Nie stawiałbym sztucznych barier dla opóźnienia Brexitu" - dodał Altmaier w rozmowie z bawarskim publicznym radiem BR24. "Potrzebujemy jasności i to szybko. Ale nie osiągniemy tego wciąż krytykując naszych przyjaciół i partnerów z Wielkiej Brytanii z wyżyn poczucia moralnej przewagi. Osiągniemy jasność wypracowując rozsądne rozwiązanie" - zauważył.

Przestrzegając przed brexitem bez umowy Altmaier zwrócił uwagę, że zaszkodzi on nie tylko gospodarce Zjednoczonego Królestwa, ale wszystkich krajów UE.

 

  Komentarze


  • Po drugiej stronie
   14 marca, 11:54

   A kto za to wszystko zapłaci?każdy kto w UK placi podatki

  • Londonist
   14 marca, 13:06

   Oby Hiszpania nie wyciela jakiegoś głupiego numeru za Gibraltar. Hehehe

  • Wojrek
   14 marca, 14:42

   Albo po co przedłużać ? 3 lata im nie wystarczyły to teraz 2 miesiące wystarcza ?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.09.2019
  GBP 4.888 złEUR 4.341 złUSD 3.941 złCHF 3.965 zł

  Sport


  Reklama