Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Tusk: Klucz do przyszłości Wielkiej Brytanii jest w Dublinie

Tusk: Klucz do przyszłości Wielkiej Brytanii jest w Dublinie
Tusk spotkał się z premierem Irlandii Leo Varadkarem. (Fot. Getty Images)
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przekazał po rozmowach z irlandzkim premierem Leo Varadkarem, że 'klucz do przyszłości Wielkiej Brytanii (...) jest w Dublinie', i zapewnił o wsparciu UE w sporze dotyczącym granicy z Irlandią Północną.
Reklama

Na wspólnej konferencji prasowej po godzinnych rozmowach Tusk zapewniał Varadkara, że "jeśli oferta Wielkiej Brytanii będzie nieakceptowalna dla Irlandii, to będzie nieakceptowalna dla Unii Europejskiej". "Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych brytyjskich polityków to może być trudne do zrozumienia" - dodał.

Szef RE powtórzył, że przed zaproponowaniem wytycznych dotyczących okresu przejściowego po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a także przyszłych relacji handlowych będzie rozmawiał z Varadkarem w celu sprawdzenia, czy brytyjskie propozycje są akceptowalne dla irlandzkich władz.

Jak zaznaczył, "Unia Europejska w pełni popiera was (Irlandię) i wasze żądanie, że nie powinno być twardej granicy na wyspie Irlandii po Brexicie", a "żądanie Irlandii jest żądaniem UE".

Tusk przypomniał, że brytyjska premier Theresa May ma czas do poniedziałku na przedstawienie swojej ostatecznej propozycji, która będzie podstawą do grudniowych dyskusji na szczycie Rady Europejskiej, w trakcie którego liderzy 27 państw członkowskich zdecydują o tym, czy wykonano "wystarczający postęp" w negocjacjach, aby przejść do kolejnego etapu rozmów.

"To Wielka Brytania rozpoczęła Brexit i jest jej odpowiedzialnością, aby przedstawić wiarygodne zobowiązanie dotyczące zrobienia tego, co konieczne, aby uniknąć twardej granicy" - podkreślił były polski premier.

Po zakończeniu Brexitu Irlandia Północna jako jedyna część Zjednoczonego Królestwa będzie miała granicę lądową z krajem członkowskim Wspólnoty - Irlandią. Rząd w Londynie i liderzy północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) argumentowali, że nie należy dopuścić do powrotu tzw. twardej granicy między Irlandią i Irlandią Północną, ale jednocześnie opowiedzieli się za wyjściem z unii celnej i wspólnego rynku, co zamyka drogę do zachowania status quo.

Przyszłość relacji między Irlandią Północną a Irlandią jest jedną z trzech kwestii omawianych w pierwszej rundzie negocjacji między Wielką Brytanią a UE.

W poniedziałek May pojedzie do Brukseli, gdzie spotka się z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. W środę ambasadorowie 27 państw członkowskich mają rozpocząć pracę nad wstępnymi konkluzjami szczytu Rady Europejskiej, który jest zaplanowany na 14-15 grudnia br.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i opuści Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

 

  Komentarze


  • Greg
   2 grudnia 2017, 19:54

   Tusk to zdrajca i powinien zawisnac , kto mu uwierzy niemieckiemu judaszowi !!!!!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama