Menu

Turystyka szczepionkowa: Wakacje ze szczepieniem na koronawirusa w pakiecie

Turystyka szczepionkowa: Wakacje ze szczepieniem na koronawirusa w pakiecie
Szczepienie w ZEA jest dostępne przede wszystkim dla bardzo zamożnych turystów. Na zdjęciu plaża w Dubaju. (Fot. Getty Images)
'Zaszczep się przeciwko koronawirusowi na wakacjach' - tym i podobnymi hasłami organizatorzy promują urlopy z wliczoną ceną szczepienia przeciwko koronawirusowi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), Serbii, a wkrótce również może i na Kubie.
Reklama
Reklama

W Unii Europejskiej trudno przewidzieć, kiedy szczepienia będą dostępne dla młodszej części populacji, więc część touroperatorów odkryła w turystyce szczepionkowej nowy model biznesowy.

Brytyjski klub Knightsbridge Circle, w którym członkostwo kosztuje 25 tys. funtów rocznie, już w styczniu wywołał kontrowersje oferując swoim członkom zaszczepienie się podczas 21-dniowej wycieczki do Dubaju. Pomimo wysokiej ceny, w ciągu niespełna dwóch tygodniu 2 tys. osób zgłosiło chęć przystąpienia do elitarnej organizacji.

Również w Hiszpanii pojawiły się doniesienia, że zamożni turyści wyjeżdżają na kilka tygodni do ZEA, gdzie przyjmują obie dawki szczepionki produkowanej przez chińską państwową grupę farmaceutyczną Sinopharm. Oficjalnie jest to niemożliwe, ponieważ szczepienie w Emiratach jest dostępne po okazaniu lokalnego dokumentu tożsamości i następuję najczęściej po umówieniu się za pomocą rządowej aplikacji mobilnej.

Jednak na grupach dyskusyjnych na Facebooku zagraniczni mieszkańcy ZEA dzielą się swoimi doświadczeniami w szczepieniu np. członków rodziny, którzy przyjechali do nich w odwiedziny. Według nich, najłatwiej - choć nadal nieoficjalnie - jest dostać zastrzyk w jednej z prywatnych klinik w którymś z mniejszych emiratów, takim jak Adżman, znajdujący się zaledwie godzinę drogi samochodem od Dubaju.

Oferty wyjazdów szczepionkowych pojawiają się również w Niemczech i Austrii, o czym informuje portal RND. Mimo że potencjalne kierunki i terminy nie są jeszcze w żaden sposób potwierdzone, rezerwacja wycieczek jest już możliwa.

Podczas wycieczki do Serbii można zaszczepić się preparatem Johnson & Johnson, który nie został jeszcze zatwierdzony w w UE. Na zdjęciu stolica Serbii - Belgrad. (Fot. Getty Images)

Według informacji na stronie biura Fit Reisen, kraje takie jak ZEA, Seszele czy Wielka Brytania są na dobrej drodze do szybkiego zaszczepienia własnych obywateli, a ponieważ zamówiły więcej dawek niż same są w stanie zużyć, turyści będą mogli skorzystać z nadwyżek. Trwający od trzech do czterech tygodni wyjazd ma kosztować co najmniej 2-3 tys. euro.

Z kolei za pośrednictwem austriackiej strony Impfreisen.at można zarezerwować wyjazd do Serbii, gdzie za 3 tys. euro podana będzie pojedyncza szczepionka firmy Johnson & Johnson, niezatwierdzona jeszcze w UE. Można również wziąć pod uwagę kraje, w których stosuje się rosyjski preparat Sputnik V lub chińskie szczepionki Sinovac i Sinopharm.

Na stronie są również oferty luksusowe za około 20 tys. euro, jednak nie podano celu takich wycieczek. Jak przekazał w wywiadzie dla tygodnika "Wirtschaftswoche" właściciel biura, Christian W. Mucha, niebawem zostaną zawarte umowy z krajami, które chciałyby wykorzystać ofertę szczepień do pobudzenia ruchu turystycznego.

Podobnie rozumujące kubańskie władze poinformowały na początku lutego, że turyści odwiedzający ten kraj będą mogli otrzymać wyprodukowaną na miejscu szczepionkę Soberana 2, która przechodzi obecnie trzecią fazę badań klinicznych i oczekuje się, że zostanie zatwierdzona do użytku w marcu.

Zaszczepieni turyści już cieszą się przywilejami w niektórych państwach i mogą ominąć ograniczenia w podróżowaniu: między innymi na Seszelach, Islandii i Maderze nie muszą już przechodzić kwarantanny po przyjeździe.

Czytaj więcej:

Włochy: Turystyka wróciła do poziomu sprzed 30 lat

"Szczepionkowe paszporty" budzą opory i kontrowersje

Workation może stać się jednym z dominujących trendów turystycznych

Kontrowersyjna "luksusowa turystyka szczepionkowa" do Dubaju

  Komentarze
  • Wqrvion
   24 lutego, 20:23

   Kupcie se one way ticket.
   Powrotny może się nie przydać.

  • Miekiszon
   24 lutego, 21:29

   W dubaiu szczepia także chińską szczepionką oraz rosyjskim sputnikiem. Powodzenia na wakacjach bo nie wiadomo co w pakiecie all in wylosujecie

  • Rysio
   24 lutego, 23:44

   Teraz wielcy przeciwnicy szczepionek a niedługo będziecie prosili żeby was zaszczepić bo chcecie na wakacje jechac.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama