Turnieje ATP i WTA w Rzymie: Hurkacz odpadł, Rumunka Ruse rywalką Świątek

Hurkacz - dokładnie rok temu - również odpadł w 1. rundzie w stolicy Włoch. (Fot. Getty Images)
Hubert Hurkacz odpadł już w pierwszej rundzie singla turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie (pula nagród 5,4 mln euro). Rozstawiony z numerem jedenastym tenisista przegrał z doświadczonym Belgiem Davidem Goffinem 6:7 (8-10), 6:7 (2-7). Rywalką Igi Świątek w 2. rundzie turnieju WTA 1000 w Rzymie będzie Elena-Gabriela Ruse.

To był pierwszy w karierze pojedynek Hurkacza z 31-letnim Belgiem, zajmującym obecnie 48. miejsce w światowym rankingu.

Mecz trwał prawie dwie i pół godziny, a oba sety były ciekawe i wyrównane. W tie-breaku pierwszej partii 25-letni Hurkacz prowadził już 4-1, a następnie 6-4. Nie wykorzystał jednak piłek setowych, podobnie jak trzeciej przy stanie 7-6. To podbudowało Belga, która zwyciężył 10-8.

W drugim secie Goffin prowadził w gemach 5:3, a przy 5:4 miał pierwszą piłkę meczową. Polak zdołał jednak się obronić. Znów o wszystkim rozstrzygał więc tie-break, w którym tym razem wyraźnie lepszy okazał się starszy z tenisistów.

Hurkacz - dokładnie rok temu - również odpadł w 1. rundzie w stolicy Włoch. Kolejnym rywalem Goffina będzie Amerykanin Jenson Brooksby.

Na pocieszenie tenisiście z Wrocławia pozostał fakt, że występuje jeszcze w Rzymie w grze podwójnej. Tam Polak i Bułgar Grigor Dimitrow awansowali dzień wcześniej do drugiej rundy (1/8 finału).

Ich rywalami będą teraz rozstawieni z "trójką" znani Chorwaci Nikola Mektic i Mate Pavic, którzy wyeliminowali w 1. rundzie polsko-francuski duet Łukasz Kubot, Edouard Roger-Vasselin.

W kwalifikacjach singla w Rzymie odpadł Kamil Majchrzak.

Wynik meczu 1. rundy:

David Goffin (Belgia) - Hubert Hurkacz (Polska, 11) 7:6 (10-8), 7:6 (7-2).

Rumunka Elena-Gabriela Ruse będzie rywalką Świątek w 2. rundzie turnieju WTA 1000 w Rzymie. (Fot. Getty Images)

Z kolei Iga Świątek - liderka światowego rankingu tenisistek - broni w Rzymie tytułu wywalczonego rok temu. Na otwarcie dostała wolny los, a w kolejnej rundzie miała zagrać z jedną z Amerykanek. Ostatecznie jednak, po wycofaniu się z turnieju doświadczonej Riske, 29-letnia Rogers zmierzyła się z Ruse.

Z Rogers - zajmującą obecnie 48. miejsce w światowym rankingu - współpracuje... Piotr Sierzputowski, były trener Świątek. Amerykanka przegrała jednak w trzech setach z Ruse, którą teraz czeka pojedynek z polską liderką rankingu WTA. 24-letnia Rumunka zajmuje w nim 57. miejsce.

Dotychczas obie tenisistki zmierzyły się raz - w 2018 roku w Montreux, też na kortach ziemnych, zwyciężyła nastoletnia wówczas Świątek.

W obecnym sezonie Polka (w tym miesiącu skończy 21 lat) wygrała już cztery turnieje - w Dausze, Indian Wells, Miami oraz Stuttgarcie. O jej znakomitej formie świadczy również fakt, że łącznie zwyciężyła już w 23 kolejnych pojedynkach.

Z powodu przemęczenia wycofała się z rywalizacji w niedawnej imprezie w Madrycie.

Bez względu na wynik uzyskany w Rzymie Świątek jako numer jeden przystąpi do rozpoczynającego się 22 maja wielkoszlemowego French Open. W 2020 roku Polka wygrała turniej w Paryżu.